Fico, Trump i Netanjahu musí usilovat o konec demokracie. Nemají jinou možnost

Komentář Martina M. Šimečky: Z vývoje v USA, v Polsku, v Indii či v Izraeli je už zřejmé, že autoritářský populismus a demokracie se nesnesou a čeká nás souboj jednoho systému proti druhému, který nemůže skončit remízou či dohodou o neútočení.
Roberta Fica policie obvinila ze založení zločinecké skupiny, ale na podzim loňského roku ho před soudním procesem zachránila generální prokuratura a paragraf 363. Fico se přesto chová tak, jako kdyby mu hrozilo vězení, a proto podřídil politiku, jejímž smyslem by měl být veřejný zájem, svému osobnímu zájmu zůstat na svobodě.
Jedinou možností, jak toho jistě dosáhnout, je dostat se k moci a zavést autoritářský režim, kterým si zajistí beztrestnost. Fico se s tímto plánem stává součástí světového trendu, kdy se autoritáři snaží svrhnout demokracii, protože ta je existenčně ohrožuje.
To je případ i amerického exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o znovuzvolení v roce 2024. Obává se totiž vězení; v jednom případě za finanční podvod, v jiném za podněcování násilí, když burcoval dav k útoku na americký Kapitol v lednu 2021. V bezpečí se bude cítit jen tehdy, pokud ve volbách zvítězí a ovládne justici.
O totéž se nyní snaží izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který čelí žalobě za korupci. Chce se vyhnout trestu ovládnutím justice, a ohrožuje tak nejen demokracii, ale i bezpečnost samotného státu, když mu vzdorují nejen davy lidí na náměstích, ale také část armády.
Ještě nedávno jsme mohli sledovat metody, jakými se populisté dostávají k moci a jak ji zneužívají. Mohli jsme sledovat i jejich volební prohry, jako v případě Fica nebo Trumpa, dokonce se zdálo, že autoritářský populismus může být jen jakousi chřipkou demokracie, ze které se zase zotaví.
Jenže příklady Trumpa, Fica či Netanjahua ukazují, že