Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kritizovat izraelskou vládu není antisemitismus, nýbrž nezbytnost. Netanjahu ohrožuje svůj vlastní stát

Benjamin Netanjahu se pokouší udělat s Izraelem totéž, co provedl Viktor Orbán v Maďarsku a prošlo mu to. Ilustrační foto: ČTK/AP
Benjamin Netanjahu se pokouší udělat s Izraelem totéž, co provedl Viktor Orbán v Maďarsku a prošlo mu to. Ilustrační foto: ČTK/AP

Komentář Josefa Boušky: Benjamin Netanjahu se pomalu, leč zcela jistě mění v autokrata obklopeného ryzími extremisty. Jeho západní spojenci včetně České republiky se proti snahám o demontáž právního státu musí jasně postavit, v zájmu Izraele i svém vlastním.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Málokterý světový státník proslul tak cílevědomou zarputilostí jako izraelský premiér Benjamin Netanjahu. I politická obdoba buldozeru se však musí zastavit, pokud narazí na tak mohutnou vlnu odporu, jakou vzbudil jeho plán na osekání pravomocí Nejvyššího soudu a státního zástupce. Netanjahu se zjevným skřípěním zubů nakonec oznámil odklad „reformy“ o měsíc, což reálně znamená jen snahu problém vysedět v nejlepších tradicích Angely Merkel. Neřeší tím vůbec nic, jen ještě více rozdělí a destabilizuje zemi, v horším případě celý region.

Je paradoxní, že zrovna Netanjahu, jenž z bezpečnosti Izraele učinil

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější