„Magnitogorsk“ na Vysočině: jediné rozhodnutí dokázalo během pár let zcela změnit identitu a charakter města

Seriál Přepište dějiny: Po druhé světové válce a zejména pak po komunistickém převzetí moci v roce 1948 se – často kvůli důrazu na těžký průmysl a výstavbu nových provozů – měnila nejen architektonická podoba měst, ale i skladba obyvatelstva. V řadě míst tak byla prakticky úplně přerušena dosavadní historická kontinuita, měnila se historická paměť, vztahy, život celé tamní společnosti.
Před časem česky vyšla fascinující práce historika Stephena Kotkina o vzniku průmyslového gigantu Magnitogorsk ve stalinském Rusku. Kotkin brilantně analyzuje nejen rámce a přesahy budování tohoto komplexu, ale v historických mikrosondách se také dostává k životu těch, kdo jej stavěli, k fungování tehdejšího stranického aparátu, k těžkostem i nadšení, které takové megalomanské stavby provázelo. Skrze „všední den“ dává nahlédnout do života uvnitř stalinského Sovětského svazu a poutavě předkládá příběh obrovské proměny místa i lidí.
Samozřejmě i Československo po roce 1948 má své malé příběhy radikálních proměn; mnohé napadne například příběh severní Moravy, aglomerace kolem Ostravy, Karviné, Havířova… Pozornosti však většinou uniká proměna i relativně malých míst, byť byla v konečném důsledku zcela fatální a znamenala opravdu „nové dějiny“ v mnohém nenavazující na někdejší tradici místa, včetně vztahu obyvatel k němu.
Jako příklad můžeme vzít třeba