Spolu do evropských voleb? Trojkoalice se v Bruselu u zásadních otázek neshodne, ukazují data

Už rok před volbami do Evropského parlamentu se objevují úvahy o možném spojování vládních stran. Pozornost je přitom upřená na koalici Spolu, která vyhrála předloňské parlamentní volby a na některých místech pak loni úspěšně kandidovala také v komunálních a senátních volbách. Při hlasování v Bruselu a Štrasburku však mezi stranami trojkoalice většinou panují neshody. Podle expertky se na postojích jednotlivých stran nejvíce odráží rozdílné frakce, v nichž se nacházejí.
O jednotnou kandidátku stran koalice Spolu pro volby do europarlamentu stojí podle informací Hospodářských novin sám její celostátní lídr a premiér Petr Fiala (ODS). V případě eurovoleb jsou však snahy o sjednocení složitější než na celostátní úrovni.
Jak naznačují ostatně také zástupci Spolu v Bruselu a Štrasburku, na evropské úrovni mají tři vládní strany méně společných témat než na domácí půdě. Tuto skutečnost dokládají také data.
V posledním půlroce se europoslanci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v důležitých hlasováních v Evropském parlamentu většinou neshodli. Vyplývá to z údajů projektu Europarlament přehledně, která mapuje hlasování všech českých zástupců v Bruselu a Štrasburku v zásadních unijních otázkách.
„Zveřejňujeme taková hlasování, která mohou rezonovat v české veřejnosti, což se týká například lidských práv, dění ohledně Ruska nebo energetiky,“ přibližují autoři projektu.
V Bruselu a Štrasburku má ODS v tomto volebním období čtyři zástupce – Alexandra Vondru, Jana Zahradila, Evžena Tošenovského a Veroniku Vrecionovou. Za lidovce sedí v europarlamentu Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský, TOP 09 v Evropě reprezentuje kromě Luďka Niedermayera také její bývalý předseda Jiří Pospíšil.
V tématech, kterým se účet věnuje, se osm unijních zástupců trojkoalice shoduje jen v necelých