Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Od Havlíčka z Borové k Havlíčkovi z ANO. Jak Česko hledá smysl i obsah slova vlastenectví v 21. století

Kresba: Petr Polák
Kresba: Petr Polák

Část české politické scény a s ní i veřejnosti už několik let hlasitě deklaruje, že to oni jsou na rozdíl od ostatních vlastenci. Nejnověji se v politice k vlastenectví hlásí hnutí ANO. Prožívání obsahu tohoto slova se ale v Česku v posledních letech posunulo. Vydali jsme se hledat, kdy a proč se to stalo – a jaký může v 21. století mít skutečné české vlastenectví obsah.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Text připomínáme u příležitosti dnešního státního svátku 28. října.

„Začíná už být nanic z těch neustálých řečí o vlastenectví, kterými nás už drahně let nemilosrdně pronásledují. Byl by již čas, abychom více z lásky pro svůj národ jednali, než o té lásce mluvili.“

Autorem věty, pro účel uvedení textu trochu zkrácené, je Karel Havlíček. Že vám k němu nesedí a že jste od stínového premiéra za ANO dosud slyšeli spíš o úmyslu být „stranou, která bude ctít určité vlastenectví, která rozhodně bude proti aktivismu, proti progresivismu, proti těm šíleným evropským nápadům“?

Větu napsal Karel Havlíček z 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější