Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Netradiční fotografické techniky v krajině

Chceme vám představit některé méně známé techniky, kterými můžete fotografování krajiny hodně ozvláštnit.

Focení krajiny patřilo vždy k těm nejpopulárnějším žánrům jak mezi profesionálními fotografy, tak i mezi těmi amatérskými. Můžete se při něm naučit vnímat světlo, rozložit scénu, správně komponovat a pracovat s vhodnou hloubkou ostrosti. Existují ale i méně známé techniky, kterými můžete fotografování krajiny hodně ozvláštnit, a právě ty bychom vám chtěli představit.

Makropředsádky

Asi si říkáte, že jsme se zbláznili, proč bychom měli na focení krajiny použít makropředsádku. Vždyť krajina je o pohledu do dálky, o snímání velkých celků, veliké perspektivě. Právě proto jsou ale makropředsádky vynikající. Perspektivu fotografie vám totiž pomohou úplně změnit. Když na širokoúhlý objektiv nasadíte předsádku, zaostříte s ním podstatně blíže a při dostatečném zaclonění až po nekonečno. Z opravdu drobných objektů v popředí se tak stává velmi zásadní a určující prvek, který krajinnému snímku dává zcela nový rozměr.

IR fotografie

Za použití IR filtru, nebo modifikovaného aparátu citlivého v IR spektru můžeme získat snímky s úplně jiným rozložením barev – například velmi tmavou oblohu a stále světlé mraky, nebo bílou zeleň. Takové fotografie převedené do černobílé, nebo barevně tónované, působí opravdu netradičně. Díky této technice vytvoříte i z poměrně všedního snímku na první pohled snímek velmi odlišný a zajímavý.

Dlouhá expozice

S pomocí dobrého stativu a silného ND filtru  je možné vytvořit dynamiku prostým rozmazáním pohybujících se objektů. Ať už je to tekoucí voda, mraky, světla aut na silnici, obilí ve větru, nebo třeba dráhy hvězd, vše vypadá o poznání zajímavěji už proto, že oko běžného člověka nemá šanci tyto obrazy spatřit. To umožní jen dlouhá závěrka fotoaparátu.

Čtěte také:
Jak na focení v zimě
Full Frame vs APS-C aneb na velikosti záleží
Jak fotit iPhonem
Vyzkoušejte si práci s grafickými tablety

Teleobjektiv

Pod krajinnou fotografií často nelézáme panoramata a široké záběry z vysokých poloh. V tak velkém záběru je ale občas těžké hledat nějaký záchytný bod mezi desítkami výrazných prvků. Teleobjektivem  je možné si v takovém záběru najít hned několik dobrých fotografií – třeba záběr na jednotlivý vrchol osvícený sluncem, nebo les v mlze, či slunce napůl schované za mraky.

Trpělivost

A na závěr jedna tradiční rada, na ten nejlepší okamžik se vyplatí si počkat. Mnoho profesionálů zabývajících se krajinářskou tvorbou tráví na lokaci i několik dní, pokud ji nemají vytipovanou dopředu. Vyplatí se počkat si na to nejlepší světlo, počasí a přijít ve správném ročním období.

Autor: Redakce Megapixel

Inzerce, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější