Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kolaps kvůli uzavírce nenastal. Praha má další příležitost zklidnit centrum, radní chce zpomalit auta

Ulice Karmelitská bez aut. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ulice Karmelitská bez aut. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Už téměř dva měsíce je Malá Strana autem prakticky neprůjezdná. Důvodem je výměna tramvajových kolejí mezi Malostranskou a Újezdem. Uzavírka kromě jiného ukázala, že omezení individuální automobilové dopravy nevedlo ke kolapsu. Trvalé omezení si nyní přejí i občané Prahy 1.

Oprava tramvajové trati na Malé Straně kromě jiného ukázala, jak by historické centrum Prahy mohlo vypadat bez aut. Jeho část se totiž pro auta během rekonstrukce uzavřela.

A podobně jako u dalších významných dopravních omezení se předpokládaly velké problémy spojené s individuální automobilovou dopravou. „Obávám se, že tam to bude skutečně vražedné,“ očekávala zhoršení situace v centru třeba starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.

Černé scénáře se nenaplnily. „Po celou dobu opravy jsme nezaznamenali žádné zásadní dopravní anomálie ani problémy,“ potvrzuje náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti), který má v nové radě na starosti dopravu.

„Tranzit se přesunul převážně do tunelů, na které jsme ostatně dopravu také přesměrovávali, a přepravu podpovrchovou dopravou prioritně nabízejí i navigační aplikace. To ale není žádné překvapení, protože právě z důvodu nutnosti regulace tranzitu Malou Stranou se v roce 2007 začala Blanka stavět,“ dodává k tomu Hřib.

Praha podle něj nyní sbírá ve spolupráci s městskými firmami data. Po ukončení uzavírky je plánuje dva až tři týdny

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Doprava

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější