Nejvyšší úroveň, mimořádný charakter, nová epocha. Si s Putinem vynesli rusko-čínskou spolupráci do nebes

AKTUALIZOVÁNO: Do textu jsme doplnili nové informace z jednání ruské a čínské delegace. Celé tři kalendářní dny tráví čínský vůdce Si Ťin-pching v Moskvě. Dvakrát se už během této doby sešel s „drahým přítelem“, ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jednou s premiérem Mišustinem. Do Kyjeva podle dosavadních informací nemíří. Na tamní nádraží mezitím nečekaně dorazil japonský premiér Kišida.
Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Georgijevský sál Kremlu, největší a nejparádnější v celém paláci, se plní členy ruské a čínské delegace dlouho před tím, než do něj vstoupí oba vůdci – Vladimir Putin a Si Ťin-pching. Oficiální jednání obou hlav států mají začít ve tři hodiny moskevského času, ale jak velí východní bonton, drobně se zpozdí.
Za zvuku fanfár pak k sobě Putin a Si dlouho kráčejí po rudých kobercích, přivítají se srdečně, jako by se neviděli už včera, zazní státní hymny Číny a Ruska a po nich oba vůdci zmizí v Jekatěrinském sále: z honosných reprezentačních prostor o délce 61 metrů, šířce 20,5 metru a výšce 17,5 metru se „drazí přátelé“ (tak se oba muži oslovují) odeberou do intimnějšího prostředí k jednání, jehož podrobnosti zůstanou veřejnosti skryty.
Dnes měl Si Ťin-pching v Moskvě ještě víc napilno než v den svého příletu. Včerejší neformální (byť několikahodinový) sedánek s Vladimirem Putinem vystřídaly oficiální rozhovory s ruskými představiteli na té nejvyšší úrovni – po dopoledním jednání v sídle ruské vlády čekal odpoledne na Siho opět Putin. Ten, který se svému „starému dobrému příteli“ už včera svěřil, že