Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Evropská komise proškrtává vládní investiční plán. Česko nejspíše nedostane miliardy na klíčové projekty

Podzemní zásobník plynu energetické skupiny RWE ve Štramberku na Novojičínsku. Foto: ČTK / Ramík Drahoslav
Podzemní zásobník plynu energetické skupiny RWE ve Štramberku na Novojičínsku. Foto: ČTK / Ramík Drahoslav

Česká vláda chce získat další miliardy korun z mimořádných programů Evropské unie. Ministerstvo průmyslu a obchodu a kabinet ministra pro evropské záležitosti přepracovaly takzvaný Národní plán obnovy, ze kterého může Česko dostat stovky miliard korun. Čeští úředníci ale u některých klíčových projektů naráží na odpor Evropské komise.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Národní plán obnovy měl pomoci nastartovat ekonomiky unijních zemí po koronavirové pandemii. Po ruské agresi na Ukrajině ale Evropská komise do plánu dodatečně doplnila i kapitolu REPowerEU, která má umožnit rychlé ukončení závislosti členských států na ruských fosilních zdrojích.

Česko proto do plánu začalo vkládat projekty související s energetickou soběstačností. Novou verzi právě připomínkují jednotlivá ministerstva a počítá například s významným navýšením prostředků na pořízení fotovoltaických elektráren. Na dotace by nyní mělo jít devět miliard korun.

Projekty musí na závěr posoudit Evropská komise. Jak ale vyplývá z dokumentu, který má redakce Deníku N k dispozici,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Energie

Evropská unie

Vláda Petra Fialy

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější