Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čína a Rusko vidí válku na Ukrajině úplně jinak

Rusko za čínskou diplomatickou, ekonomickou a (omezenou) vojenskou podporu už jistou cenu platí. Foto: Kremlin.ru
Rusko za čínskou diplomatickou, ekonomickou a (omezenou) vojenskou podporu už jistou cenu platí. Foto: Kremlin.ru

Komentář Edwarda Lucase: Ruské přátelství s Čínou je možná takticky chytré, ale strategicky hloupé.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Si Ťin-pchingova třídenní návštěva v Moskvě, která probíhá tento týden, je důkazem čím dál většího sbližování mezi vedením Komunistické strany Číny a Kremlem. Zároveň ale nasvěcuje rozdíly a dilemata.

Čína a Rusko vidí válku na Ukrajině úplně jinak. Putin (správně) chápe, že prozápadní, úspěšná a demokratická Ukrajina představuje pro jeho kleptokratický neoimperialismus existenční hrozbu. Je připraven rozsévat zkázu, aby takové vyhlídce zabránil. Čína by si naopak přála, aby Ukrajina byla spořádaná a prosperující – byla by lepším zákazníkem pro export, spolehlivějším dodavatelem a lepším místem pro investice. Členství Ukrajiny v NATO a EU rovněž nevyvolává v Číně žádné bezpečnostní obavy.

Putinova propaganda ráda líčí Rusko jako obleženou pevnost, obklopenou dekadentními, ale přesto hrozivými západními nepřáteli. Jednota Západu toto sdělení posiluje. To mu nevadí. Čínský prezident naopak naléhavě potřebuje, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější