Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nechtěli velkou hypotéku na malý byt. O Pražácích, kteří se přestěhovali do chat

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Stoupající ceny nájmů a čím dál méně dostupné hypotéky přiměly některé mladé rodiny s dětmi přestěhovat se za Prahu. Deník N popisuje příběhy několika rodin, které nyní bydlí v chatách či domcích za Prahou. Jak jejich život vypadá a jak svoji volbu hodnotí? S čím se potýkají a jak vychází jejich současné bydlení ve srovnání s předchozím v hlavním městě?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Je jim mezi třiceti a pětačtyřiceti lety a většina z nich má malé děti. Rodiny, které se přestěhovaly z Prahy a s nimiž Deník N hovořil, mají leccos společného. Nejpozději když čekali rodinu, začali se partneři poohlížet po vlastním bydlení. Do té doby žili a pracovali v Praze, patřili do střední či nižší střední třídy, ale prudký růst cen bytů je přiměl si spočítat, že buď se do konce života zadluží velkou hypotékou na malý byt, nebo zvolí odchod na venkov, kde je snazší pořídit si vlastní skromné bydlení.

Zůstávat v podnájmu nechtěli, byla to pro ně příliš velká nejistota kvůli neustále se zvyšujícím nájmům a energiím. A také kvůli nájemním smlouvám, které majitelé běžně dávají jen na rok. Pro své děti chtěli stabilní bydlení i život blízko přírody na méně uspěchaném venkově.

Ačkoliv Berounsko patří mezi relativně dobře dostupné mimopražské oblasti, musela si většina z nich pořídit auto, protože zvlášť z menších vesniček autobusy nejezdí tak často. Rodiny také vesměs nějakým způsobem zůstávají navázané na město, ať už pracovně, kvůli kulturnímu vyžití, nebo proto, že tam zůstali jejich přátelé.

Často volí bydlení v chatových osadách – to je jediné, co si mohou dovolit, pokud chtějí být ve svém. I tak většině párů se složením částky na koupi chaty či domku vypomohli rodiče.

Právě rodiny s dětmi jsou podle sociálního geografa Martina Ouředníčka z Fakulty sociálních věd UK v Praze skupinou, která se z Prahy nyní stěhuje nejčastěji. „Dřív to byly mladé páry, které pak zakládaly rodiny v místě, kam se odstěhovaly. Dřív se stěhovali spíš lidé mezi dvaceti a pětatřiceti lety, teď je nejvíce párů s dětmi do dvou let; rodičům je mezi osmadvaceti a čtyřiceti, protože teď mají děti později,“ říká Ouředníček.

„Musíme být kreativnější než v Praze“

Po silnici kolem modré oprýskané kovové brány projdou v sezoně stovky lidí denně. Vede tudy totiž

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bydlení

Reportáž

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější