Deník N

Notes: Pondělí plné tragédií i nadějí a života mezi tím

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Patnáctý duben, kdy se narodili Leonardo da Vinci, trojnásobný československý premiér (1922–29) Antonín Švehla a vládce sovětského impéria (1953–63) Nikita Chruščov, v historii i dnes, v republice i za hranicemi, v Deníku N i mimo něj pro vás přefiltroval Jan Kudláček.

Patnáctého dubna taky byl založeno Národní muzeum v Praze, americký prezident Lincoln podlehl střelným zraněním, skončila první moderní olympiáda, potopil se Titanic, Britové s Kanaďany osvobodili německý koncentrační tábor Bergen-Belsen, v Praze vzniklo nakladatelství Albatros (tehdy SNDK) a na stadionu Hillsborough v anglickém Sheffieldu se odehrála tragédie, při které zahynulo 96 fanoušků fotbalového Liverpoolu. A k té poslední události, protože od ní dnes uplynulo přesně 30 let, přinášíme v Deníku N velký vzpomínkový text Karla Häringa.

Sektory 3 a 4 byly na Hillsborough natolik přeplněny, že se někteří fanoušci vestoje udusili. Foto: ČTK/PA

Pokud by vás zajímala vzpomínka našich kolegů ve slovenském Denníku N na tragédii na Hillsborough, je tady.

Koho řepku jíš, toho data zpívej?

Jak nás ovládají dva miliardáři Kellner a Babiš? Jaké firmy jim patří? A jak spolu vycházejí? Majetek toho prvního je 4,5krát větší než toho druhého, který je ovšem zase politicky nejmocnějším mužem republiky. Jenže to není vše. Specialistka Deníku N na odhalování zákulisí moci Eliška Hradilková Bártová sestavila další skvělý přehled plný precizně vyvedených grafů, jako jsou ukázky těchto dvou. Jeden nás krmí, druhý propojuje. Přečtěte si, jak si Kellner a Babiš rozdělili Česko!

 

Ukradli… no dobře, tak… půjčili jste si v obchodě a nevrátili žvýkačky? Teď se neobracím jen na Kellnera s Babišem, ale i na vás. Ve školství se totiž řeší podobné věci. Odpověď na spory z poslední doby, jestli nějaký text ještě není plagiát, protože je toho v něm opsaného málo, anebo už je, protože toho tam je hodně (rozebíral to v Deníku N rektor UK Tomáš Zima), vám může dát profesorka a sinoložka a taky členka fakultní Etické komise FF UK Olga Lomová: „Je jedno, jestli v samoobsluze ukradnete jednu žvýkačku, nebo celý balíček, obojí je totiž krádež. Stejně tak plagiát může být rozsahem menší a může být obrovský, ale vždy je to plagiát.“ Víc najdete v rozhovoru Hanky Mazancové Opisuješ, vrať grant.

Chcete každý všední den dostat do svého e-mailu shrnutí toho nejdůležitějšího plus spoustu informačních tipů navíc? Přihlašte se k odběru Notesu.

Ať volí už 16letí, navrhli o víkendu na svém sjezdu Starostové (a kam se jim poděli 17letí? O ty jde samozřejmě taky). Podle nich by zatím mělo jít jen o komunální volby. Říkáte si, kolik by takových nových voličů vlastně přibylo? A které strany nejmladší voliči preferují? A co si o nápadu Starostů myslí ostatní partaje? Tak odpovědi se vám pokusil sepsat Jan Tvrdoň.

Brexit? Zavři oči a mysli na Anglii…

Kdy bude brexit, pořád nikdo neví. Ale zato víme, kdy brexit nebyl. Nebyl už dvakrát, 29. března ani minulý pátek 12. dubna. V Británii kolem toho panuje chaos, mnozí Britové ale říkají: brexit… hlavně ať už je to za námi! No, přesvědčte se sami – podívejte se s námi do Doveru, přístavu nejblíž evropské pevnině a hlavní obchodní brány pro zboží.

Přístav v Doveru. Vlevo známé bílé útesy. Foto: Kirill Ščeblykin, Deník N

To my, Češi, k chaosu nepotřebujeme ani brexit, nám stačí fotbal a video. Možná i vy jste si mohli ukroutit hlavu při včerejším 291. fotbalovém pražském derby Slavia–Sparta. V titulku dalšího článku Deníku N se říká, že to byla „velká fotbalová videofraška“ (ačkoliv se totiž už sporné momenty ve fotbale můžou posuzovat podle videozáznamů, jak se zdá, po jeho zhlédnutí v tom fotbalisté můžou mít ještě větší hokej), že „rozhodčí Slavii ukradli dvě penalty“ (to je něco jako plagiát?) a dokonce že „se vzteká i Baník“ (co ten s tím má společného? Hrál v sobotu v Plzni – ale víc už se dozvíte v našem fotbalovém rozboru plném vášní, slov a videa).

Znáte ten slavný Leninův výrok o užitečných idiotech? Určitě ano, ačkoliv ho nejspíš nikdy neřekl. Má označovat jedince, kteří ve své naivitě pomůžou záměrům Kremlu. Lenin sám však užitečným idiotem být nechce. Tentokrát ale máme na mysli jiné kulisy. Leninem je v tomto případě Jihoameričan Lenín Moreno, ekvádorský prezident, a tím Kremlem je v jeho případě jeho předchůdce, exprezident Rafael Correa. A roli v té frašce hraje i jistý Julian Assange, jehož ten první ukryl na ekvádorskou ambasádu v Londýně a ten druhý ho z ní ve čtvrtek po sedmi letech vyhnal. Je to trochu zamotané a jsou v tom intriky, jak se na správnou latinskoamerickou novelu sluší, a tak pro nás pozadí kauzy WikiLeaks – Correa – Lenín Moreno rozkrývá Tomáš Nídr.

Než budeme pokračovat, rychlý pohled do budoucnosti: Co si přečtete zítra

Zítra v tištěném Deníku N:

  • Rusko vrací úder: v kauze ruských bytů v Praze Česká republika stále nezasáhla proti diplomatu Těrentěvovi. Jde totiž i o Český dům v Moskvě a vyhoštění jeho ředitele
  • Kdy zemědělci vymění traktory a vidle za drony a tablety?
  • Zbloudilá Číňanka, která si „šla zaplavat“ v sídle prezidenta Trumpa vybavená pomalu špionážní technikou, nečekaně odhalila překvapivé skutečnosti
  • Kdo kandiduje do Evropského parlamentu?
  • Proč dvě procenta HDP na obranu? Potřebujeme je?
  • A proč zrovna Turci milují Franze Kafku?

Deník N zítra ve stáncích a schránkách!

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější