Deník N

Matka zůstala s pěti dětmi na ulici. Na Facebooku jí lidé nabídli pomoc i rady, že „má držet nohy u sebe“

Foto: archiv Zuzany Pospíšilové
Foto: archiv Zuzany Pospíšilové

Když požádala Zuzana Pospíšilová přes Facebook o pomoc s bydlením pro sebe a svých pět dětí, dočkala se kromě nabídek pomoci také řady nevybíravých komentářů. Lidé ale komentovali situaci ženy a dětí, které jsou oběťmi domácího násilí a kromě institucí a soudů se potýkají také s nedostatkem peněz.

Byla to jen prosba, jestli náhodou někdo neví o levnějším bydlení pro sedmatřicetiletou Zuzanu Pospíšilovou, matku samoživitelku pěti malých dětí. Před dvěma týdny ji společně s fotkou velké rodiny zveřejnila její známá, blogerka a lékařka Kateřina Karolová na svém Facebooku. Vyvolala ale nečekaný ohlas. Příspěvek od té doby nasdílelo přes osm tisíc dvě stě lidí, patnáct set přidalo komentář.

Zuzana Pospíšilová teď bydlí se svými pěti dětmi ve Strání u slovenských hranic. Pomáhá jí charita, obec i úplně neznámí lidé. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

„Chtěla jsem se jen poptat pár kamarádů, jestli neví o nějakém bydlení v okolí Uherského Hradiště. Sama jsem v němém úžasu, jakou vlnu reakcí a sdílení to vyvolalo,“ říká teď Karolová, překvapená tím, kolik lidí se ozvalo.

Stovky lidí Pospíšilové napsaly tipy a rady, kam se obrátit, koho oslovit, či přímo nabízely podnájem. Část se jich také ale nevybíravě podivovala nad tím, jak je možné, že má tolik dětí, když jim nedokáže zajistit patřičné zázemí.

„Zuzka by se měla naučit držet nohy u sebe… A teď do mě, lepší lidi,“ reagoval uživatel s přezdívkou Fo VanKenobi.

„Měla používat antikoncepci, v dnešní době je dítě luxus, který si málokdo může dovolit, a ona má pět dětí? Nad tím mi zůstává rozum stát, když na to nemám, tak neprcám děti!“ podotkl Martin Ryba.

„Myslím, že v dnešní době pět dětí není normální… V podstatě souhlasím, že měla paní přemýšlet jinak, a ne rodit jak na běžícím páse,“ dodala uživatelka Mony Rezeková Kissová.

Sama Pospíšilová nečekala, že reakce na její výzvu budou jen pozitivní. „Ale některé byly hrozné. Nevím, proč ti lidé řeší, jak žiju,“ podivuje se. Za pár větami příspěvku na sociální síti se totiž skrývá příběh dlouholetého domácího násilí, manipulací a snahy udržet rodinu i v nepříznivé situaci. A podobné reakce neznámých lidí oběti domácího násilí jen víc traumatizují.

Podle psycholožky Hany Macháčkové z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, která se věnuje novým technologiím a internetu, mohou sociální sítě u lidí zesilovat agresivní projevy a snahu uškodit. „Ale jindy mohou naopak podpořit větší otevřenost či solidaritu,“ myslí si Macháčková. Podle ní za to může kombinace faktorů. „Například že se cítíme více anonymně. Nejsme v blízkosti dalších lidí, a tudíž třeba nevidíme jejich reakce na to, co říkáme, nemáme zpětnou vazbu od ostatních na naše chování. Nebo občas máme opravdu dojem, že internet je trochu oddělený svět, kde naše chování nepovede k žádným velkým negativním důsledkům, minimálně pro nás,“ vysvětluje Macháčková.

Násilí za zavřenými dveřmi

Pospíšilová říká, že se snaží nevšímat si urážlivých komentářů a naopak je vděčná za mnoho nabídek pomoci. S dětmi bydlí od loňského listopadu ve starším domku ve Strání nedaleko slovenských hranic. Měsíčně za něj platí nájem patnáct tisíc (deset tisíc plus energie), což je nad její možnosti. Nechce se dál zadlužovat. Všechen čas jí přitom zabere péče o tři dcery a dva syny. Nejmladšímu synovi je rok, nejstarší dceři jedenáct.

Vztah s partnerem začal skřípat už před lety.

„Mockrát jsem chtěla odejít, ale on mi hrál na city,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Chudoba

Reportáž

V tomto okamžiku nejčtenější