Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Švýcaři likvidují rakety protivzdušné obrany, ač nemusejí. Mohli jste je poslat Ukrajině, zní kritika

Protivzdušná obrana Rapier britské výroby. Foto: švýcarská armáda, admin.ch
Protivzdušná obrana Rapier britské výroby. Foto: švýcarská armáda, admin.ch

Švýcarsko se zbavilo první várky vyřazených britských protiletadlových raket Rapier, na které se přitom nevztahovalo embargo na vývoz zbraní podle zákonů neutrálního Švýcarska. Zbraně mohly podle odborníků ještě posloužit Ukrajině v obraně proti Rusku. Šedesát raket země–vzduch britského původu, které byly vyřazeny ze služby, už Švýcaři ekologicky zničili, další tři sady čeká stejný osud, protože Švýcaři se je darovat ani prodat nechystají. Už dříve země zablokovala dodávky zbraní, v těch případech ale švýcarské výroby, Ukrajině z několika zemí EU.

Na zbraně Rapier britské výroby se ve Švýcarsku nevztahuje v posledním roce často citovaný federální zákon o válečném materiálu. Jeden z nejpřísnějších zákonů na světě zakazuje jak přímý vývoz zbrojního materiálu do zemí zapojených v ozbrojeném konfliktu, tak jeho transfer přes třetí země a vyžaduje, aby země, které nakupují švýcarské zbraně, požádaly Bern o povolení k jejich dalšímu vývozu.

Jenže v tomto případě nešlo o zbraně švýcarského původu, ale o protiletadlový raketový systém vyvinutý společností British Aircraft Corporation v 60. letech 20. století pro britskou armádu a královské letectvo. V roce 1980 si jich Bern pořídil 60 (v tehdejší hodnotě 1,7 miliardy švýcarských franků). Až do nedávna byly několikrát modernizovány, než byly prohlášeny za neschopné služby.

Odborníci se pozastavují nad tím, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější