Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Další otřesy v ÚSTR: Vedení čelí obviněním z nátlaku či cenzury, stěžuje si i senátor

Šéf ÚSTR Ladislav Kudrna na snímku z roku 2017. Foto: Ústav pro studium totalitních režimů
Šéf ÚSTR Ladislav Kudrna na snímku z roku 2017. Foto: Ústav pro studium totalitních režimů

Ústav pro studium totalitních režimů zažívá nové pnutí. Část zaměstnanců a odborářů kritizuje vedení v čele s ředitelem Ladislavem Kudrnou. Stěžují si na údajné cenzurní zásahy či atmosféru v instituci. Místopředseda Senátu Tomáš Czernin Deníku N řekl, že vedení žádalo v zapůjčené výstavě vyškrtnout jméno jejího spoluautora, který ústav do loňského dubna vedl.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Senátor TOP 09 popsal, že vedení ÚSTR v předchozích týdnech nejprve odmítlo horní komoře zapůjčit výstavu o české šlechtě a jejích postojích v době mnichovských událostí před druhou světovou válkou. Tu připravili bývalý šéf ústavu Zdeněk Hazdra a jeho kolegyně Dita Homolová.

„Nejdříve nám řekli, že jsou s výstavou nějaké technické problémy,“ podotýká Czernin. Když však na poskytnutí výstavy, která se týká i jeho dědečka, trval, ÚSTR s tím posléze souhlasil. Vedení ústavu však údajně požadovalo, aby u výstavy nebylo uvedeno jméno bývalého ředitele.

„Ze strany nového vedení ÚSTR padly výhrady, že

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

info@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější