Vláda podceňuje strategickou komunikaci s občany. Neumí vysvětlit své kroky, vyklízí prostor dezinformátorům

Komentář Pavla Havlíčka: Po odchodu Michala Klímy z postu vládního zmocněnce dostal část jeho agendy – boj s dezinformacemi a vliv třetích mocností – na starosti poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Druhou část – jak má vláda komunikovat s občany a vysvětlovat jim své kroky – stále nikdo neřeší.
Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Na prezidentské debatě čerstvě inaugurovaného prezidenta Petra Pavla a jeho slovenské kolegyně Zuzany Čaputové zazněly mimo jiné i odkazy na víkendové protivládní protestní akce, které jsou podle něj inspirované dlouhodobými aktivitami ze strany Ruska a s pomocí místních aktérů.
Pavel na akci pořádané redakcemi Deníku N a slovenského Denníku N přímo prohlásil: „My tomu (dezinformačnímu působení) nedokážeme bohužel dlouhodobě čelit naší vlastní informační kampaní, která by byla přesvědčivá, jasná a ukázala, kde je ten protivník (…)“
Udeřil tím přitom příslovečný hřebíček na hlavičku, když identifikoval jednu z klíčových slabin české vlády: její přístup vůči dezinformacím a působení proti vlivu třetích mocností, včetně Ruska či komunistické Číny, ale obecně i komunikaci jejích kroků v širším smyslu.
Tento problém souvisí s hlubším (ne)porozuměním významu strategické komunikace vlády vůči občanům, ale také