Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jako byste se odhodlali vstoupit do mysli šílence; po chvíli začne přeskakovat i vám. Česky vyšly Sluneční hodiny

Shirley Jackson. Foto: obálka knihy Shirley Jackson: Novels and Stories
Shirley Jackson. Foto: obálka knihy Shirley Jackson: Novels and Stories

Nakladatelství Argo pomalu, ale jistě pokračuje ve vydávání díla americké spisovatelky Shirley Jackson. Čerstvě vydaný román Sluneční hodiny je žánrově těžko uchopitelný, ale rozhodně opojný čtenářský zážitek.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Shirley Jackson je známá především jako autorka legendárního gotického románu Dům na kopci z roku 1959. Ten se opakovaně objevuje ve výběrech nejlepších, a především nejdůležitějších duchařských příběhů nejen dvacátého století.

Obsáhle se mu věnuje Stephen King ve svém přehledu hororového žánru Danse Macabre: Svět hororu a jako nejstrašidelnější román, který kdy četl, ho zmiňuje třeba Neil Gaiman.

Dočkal se i dvou filmových zpracování, jeho – a autorčinu – velkou renesanci však odstartovala až volná seriálová variace The Haunting of Hill House Mika Flanagana natočená v roce 2018 pro streamovací společnost Netflix.

U nás kniha poprvé vyšla až v roce 2015 a u běžných hororových příznivců se setkala mírně řečeno s nepochopením. A to přesto, že Anna Urbanová za svůj překlad obdržela v rámci Ceny Josefa Jungmanna prémii Tomáše Hrácha pro mladé překladatele.

Shirley Jackson totiž opravdu byla královnou hororu, ostatně na její počest a jejím jménem se od roku 2007 uděluje jedna z nejprestižnějších žánrových cen. Jen místo obvyklých atrakcí vždy pracovala se znepokojivými náznaky a hrátkami mysli svých postav i čtenářů.

Její příběhy důsledně, slovy klasika, utahují šrouby a zneklidňují všechny, kdo by v nich rádi hledali jakékoliv jistoty. Ne nadarmo provází české aktuální vydání autorčina čtvrtého románu citát Stephena Kinga: „Jako byste se odhodlali vstoupit do mysli šílence; po chvíli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější