Deník N

Smoljak se chce v Senátu věnovat nezávislosti médií. Nízkou volební účast si vysvětluje tím, že není celebrita

Senátor David Smoljak (STAN) shromažďuje podpisy pod senátní stížnost na zavřené hranice. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Senátor David Smoljak (STAN) shromažďuje podpisy pod senátní stížnost na zavřené hranice. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Čerstvě zvolený senátor David Smoljak (STAN) byl dlouho považovaný za outsidera. Scénárista a publicista ale nakonec v doplňovacích volbách do Senátu na Praze 9 porazil favorizovaného starostu Jana Jarolíma (ODS). Získal tak na rok a půl mandát v Senátu a přes housera, kterého si odnesl z kampaně, je připravený svůj mandát obhájit. Ačkoli ho nízká volební účast mrzí, chápe, že doplňovací volby tolik netáhnou, voliči podle něj jdou spíš k volbám, u nichž cítí nějaké ohrožení nebo které v nich vyvolávají emoce. V Senátu by chtěl bojovat za větší nezávislost veřejnoprávních médií na politických stranách.

Zpočátku jste byl spíše outsiderem, ani sázkové kanceláře nehodnotily vaše šance nijak vysoko. Jak jste nakonec bral, že vás zvolili?

Je to velké zadostiučinění. Kurz byl, jako když hraje FC Barcelona proti SC Xaverov, a všichni mi rozmlouvali, abych kandidoval v tomto obvodu, protože favorit je tak jasný, že ho není možné porazit. Říkala mi to spousta lidí se zkušenostmi z politiky, kteří se většinou nemýlí. Ale protože v tom obvodu už patnáct let bydlím, pracuju tam v zastupitelstvu a teď jsem čerstvě i radní, tak jsem chtěl kandidovat někde, kde žiju a kde i pracuju, ne někde, kde je to pro mě výhodné.

V čem si myslíte, že to budete dělat lépe než váš protikandidát Jan Jarolím (ODS)?

To samozřejmě nevím.

Tak proč vás ti lidé volili?

Pan Jarolím jako komunální starosta s dlouhodobou praxí nabídl, že přenese komunální praxi i do Senátu. Snažil jsem se zdůraznit, protože to tak cítím, i jiná témata. Necítím to jako prostor pro dalšího starostu, který tam bude lobbovat za zájmy své městské části. Ačkoli to možná budu dělat taky, ale hlavní důvod, proč jsem se odhodlal jít do Senátu, je ten, že ho považuji za hrozně důležitou instituci, a mám hroznou radost, že je schopný vzdorovat tlaku moci, která má pocit, že vítězi voleb patří všechno. Že ten, kdo vyhrál volby, vyhrál všechno a nic nemusí a všechno může. Senát přitom říká: „Ne, jsou tu pravidla a jsou tu zákony, je tu Ústava, a to stojí nad vším, i nad vítězem voleb.“

Vy tedy berete Senát jako pojistku demokracie, která má hlídat třeba Andreje Babiše?

Je to pojistka proti jakémukoli pokušení mocných zacházet se státem jako s dobytým územím, na kterém si mohou dělat, cokoli se jim zamane. Jsem hrozně rád, že Senát si drží pozici strážce ústavnosti a že bez jeho souhlasu se nemůže měnit Ústava a nemůžou se měnit volební zákony, které tu ještě pořád platí.

Vy tedy máte pocit, že tohle je v Česku ohroženo?

Určitě, teze, že je možné řídit stát jako firmu, znamená, že kdo tu firmu řídí, může řídit všechno. Senát na tuhle hru nepřistoupil.

Co dalšího byste v Senátu chtěl dělat?

Nezávislost institucí je důležitá všeobecně. Dlouhodobě se věnuji

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější