Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Jsme jeden tým a musíme začít společně.“ Petr Pavel se ujal prezidentské funkce

Inaugurace prezidenta Petra Pavla ve Vladislavském sále Pražského hradu. Foto: Adam Hecl, Deník N
Inaugurace prezidenta Petra Pavla ve Vladislavském sále Pražského hradu. Foto: Adam Hecl, Deník N

Petr Pavel se oficiálně ujal prezidentské funkce. Na společné schůzi Sněmovny a Senátu na Pražském hradě složil do rukou předsedy horní komory Parlamentu slib a započal tak své pětileté funkční období. Přinášíme hlavní motivy z jeho inauguračního projevu.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ve svém prvním projevu slíbil nový prezident návrat politiky hodnot. „Díky vám pravda znovu zvítězila,“ vzkázal voličům. Podle něj volbami skončila práce jeho týmu, nyní je v novém týmu každý občan.

„Patří do něj lidé, kteří mě volili, i ti, kteří mě nevolili nebo vůbec nepřišli k volbám,“ uvedl prezident. „Společně čelíme stejným problémům a jedině společně se s nimi dokážeme úspěšně vypořádat,“ popsal Pavel.

Několik vět v úvodní části projevu věnoval Pavel přímočarému pojmenování nešvarů z předchozích let. Byl to konfrontační moment, jemuž byli v sále přítomni i exprezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus.

„Slíbil jsem, že do vedení naší země pomohu navrátit důstojnost, respekt, slušnost a další hodnoty, které v posledních letech ztrácely na významu. Jako bychom na ně rezignovali v důsledku toho, že hlavním kritériem posuzování kvality našich činů i osobností se stal úspěch, bez ohledu na to, za jakou cenu a na úkor koho byl dosažen,“ řekl Pavel.

„Často nám to bohužel zdůrazňovali i nejvyšší představitelé státu. Příležitost dostávali populisté, kteří

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Petr Pavel

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější