Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak naplánovat „novou a lepší“ levici, která by mohla vystřídat Babiše

Sympatizant levice v Česku to dnes nemá při volbách jednoduché. Ilustrační foto: ČTK
Sympatizant levice v Česku to dnes nemá při volbách jednoduché. Ilustrační foto: ČTK

Komentář Ondřeje Štindla: Na české politické scéně chybí levice, shodnou se i lidé smýšlející nelevicově. Dá se s tím něco dělat? Je možné dospět k nějakému jinému rozdělení sil, v němž by tradiční levicový elektorát nereprezentoval Andrej Babiš? Možná je. Levice ale v současnosti prochází krizí v mnoha zemích, její identita se rozpadá. Projevilo by se to i v té hypotetické nové a lepší levici v Česku.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Česko by potřebovalo nějakou solidní a silnou levicovou stranu. Panuje na tom celkem široká shoda, nejenom mezi lidmi, kteří by takovou lepší (nebo jak to říct) levici volili. Po levici tu je zjevně poptávka. Místo nějaké v zásadě čitelné levice totiž v tuzemském parlamentu zabírá Babišovo ANO, které nejprve přetáhlo část voličů ODS a později vyluxovalo elektoráty sociální demokracie a komunistů tak důkladně, až se obě tyto partaje ocitly mimo Parlament (v případě KSČM mi srdéčko jistě nekrvácí).

Jistě, je to hnutí, jehož šéf na lidi myslí, kudy chodí. Ale programově a ideově je, mírně řečeno, natolik pružné, že se od něj dá čekat ledacos. Nějaké transparentnosti a vůbec funkčnosti zdejší scény by jistě prospělo, kdyby na ní existovala

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější