Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Částečný součet: toulaví psi z Černobylu, výroba solárních panelů na Měsíci a vzpomínka na konjunkci

Částečný součet je pravidelný newsletter Petra Koubského o zajímavostech ze světa vědy. Grafika: Deník N
Částečný součet je pravidelný newsletter Petra Koubského o zajímavostech ze světa vědy. Grafika: Deník N

Co se do mých jiných článků v Deníku N nevejde, to najdete každý týden tady. Dnešní Částečný součet vysvětluje, co se můžeme dovědět od černobylských psů. Všímá si také nových kousků umělé inteligence, počínaje tím, že bez požádání napsala průměrnou puzzle hru s čísly, a konče tím, že možná dovede docela dobře číst myšlenky.

Nepomineme plán na výrobu solárních panelů z měsíčního regolitu (stačí přidat hodně energie) a problém vzdělanostní nerovnosti. Napřed obvyklé maličkosti, z nichž některé možná maličkostmi nejsou.

Stručně o věcech, o nichž stačí stručně

 • Líbací robot v Číně. (Jeho předchůdce, zkonstruovaný v Malajsii, dostal jméno „Kissinger“.)
 • Nová státní norma pro veřejné osvětlení má omezit světelný smog.
 • První zemí, jejíž vláda oficiálně jmenovala umělou inteligenci do funkce svého poradce, je Rumunsko.
 • Poněkud šílená záležitost: pokusné osobě ukážete fotku, uděláte fMRI scan jejího mozku, ten proženete přes softwarový filtr do Stable Diffusion a ta namaluje… víceméně týž obrázek. Čtení myšlenek pomocí umělé inteligence. (Preprint, text neprošel recenzním řízením, velmi nejisté, pozor na unáhlené závěry.)
 • Dnešní pětileté děti v bohatých zemích mají reálnou šanci dožít se stovky.
 • Nejstarší voda, jaká byla zatím na světě nalezena, pochází z kanadského hlubinného dolu. Analýza rozpuštěných plynů ukazuje stáří přes jednu miliardu let.
 • Úvahy na téma geoinženýrského zaclonění části slunečního svitu, aby se zpomalila klimatická změna. Strašlivě drahé, technicky náročné, nebezpečné, s nepředvídatelnými důsledky. Tím pádem to určitě bude někdo vlivný prosazovat.
 • Jestli náhodou ještě používáte manažer hesel LastPass, zbavte se ho.
 • Jak se počítalo v Mezopotámii před 4000 lety. (Představa hodin s ciferníkem děleným na šedesát minut značně usnadňuje pochopení jejich systému. Nebyl vůbec špatný, vezme-li se v úvahu, že hlavním použitím matematiky byla tehdy astronomie a kalendář. K vedení účetnictví, což jistě v nějaké podobě dělali také, se to hodilo trochu hůř.)
 • Výroba solárních panelů z měsíčního regolitu podle společnosti Blue Origin. To by jednou mohla být velká věc. Vyvíjet dnes technologické postupy pro použití ve vesmíru může vypadat jako long shot, jak se říká v cizozemské řeči, ale jejich nasazení může přijít dřív, než se nadějeme. Až (a pokud) se zřizování základen na Měsíci jednou rozjede, půjde to nejspíš rychle.
 • nebezpečností plutonia (a jiných radioaktivních materiálů) to je jinak, než by se zdálo na první pohled. Dobrý příklad uvádění věcí na pravou míru. Doporučuji i těm, které samo téma nezajímá.
 • V Íránu bylo objeveno velké naleziště lithia, významné suroviny pro naši bateriovou dobu. (Jemná geopolitická ironie: ropná velmoc se možná stane zemí s obrovskou zásobou klíčové suroviny pro elektromobilitu.)
 • Uživatel chtěl, aby mu ChatGPT poradil hru, která by se podobala sudoku. Robot mu jednu zcela originální (nikoli našel, ale) vyrobil. Tady je příběh, tady je hra. (Nízké stupně obtížnosti jsou dobrá zábava pro menší děti, velké čtverce obsahující i záporná čísla mohou pobavit i vás.)

Stručně o věcech, které by si zasloužily víc

Krásná konjunkce Venuše a Jupitera se v uplynulých

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Částečný součet

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější