Za všechno může čas. Tři nové premiéry v Brně připomněly roční výročí ruské války na Ukrajině

V jeden únorový večer odpremiérovaly hned tři různé inscenace ve třech různých brněnských divadlech. Konkrétně Čekání na Godota v podání činohry Národního divadla Brno (NdB), Čas srdce ve sklepních prostorech Divadla Husa na provázku a Požár v šťastném Rakousku v HaDivadle. Ačkoliv se jedná o žánrově různorodá díla, společným spojovníkem je u všech tří čas.
Datum 24. února, tedy den, kdy před rokem začala ruská válka na Ukrajině, zvolila k uvedení premiér hned tři brněnská divadla.
Tematicky nejblíže k této události mělo HaDivadlo, které uvedlo v rámci 48. sezony s názvem Blízkost očekávanou inscenaci Požár v šťastném Rakousku od ukrajinské spisovatelky Sofije Andruchovyč. Autorka se brněnskému publiku představila již v roce 2015 na festivalu Měsíc autorského čtení.
Magický realismus na pozadí Rakousko-Uherska
Tentokrát se HaDivadlo pustilo do zpracování autorčina magického románu Felix Austria, který vyšel před devíti lety. Na divadelní prkna HaDivadla román upravil slovenský režisér Eduard Kudláč ve spolupráci s Ivou Klestilovou.
Kudláč přichází z Mestského divadla Žilina, režijně se jedná o jeho první spolupráci s divadlem, není však náhodná. Sezona Blízkost totiž nesouvisí pouze s ukrajinským motivem, ale také s ohledáváním česko-slovenské kulturní blízkosti při příležitosti výročí 30 let od rozdělení Československa.

V románovém díle, které přeložil Petr Ch. Kalina, je důležitým prvkem právě čas. Ten nás zavede zpět na přelom 19. a 20. století do rakousko-uherské Haliče, historické země ve východní Evropě, rozdělené mezi dnešní Polsko a Ukrajinu.
Začátek inscenace je poměrně zdlouhavý, divák (pokud je schopný délku ustát) kouká 45 minut na