Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Skauti vyrábějí zákopové svíčky na Ukrajinu. Pomohou při výpadcích elektřiny i na frontě

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Plechovka, karton, vosk. Tři přísady, ze kterých vznikne svíčka, jež dokáže hořet až osm hodin a voják si nad ní může ohřát ruce nebo jídlo. S příchodem zimy je začali vyrábět lidé na Ukrajině. Kvůli nedostatku materiálu se k nim přidaly ukrajinské uprchlice v Česku a vzápětí i skauti.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Místo guláše se na táborovém vařiči vaří vosk. Kolem něj stojí skupina skautek a v rukách drží plechovky se srolovaným kartonem. Když je načervenalá tekutina připomínající ovocný čaj dostatečně rozehřátá, nabírají ji a lijí do plechovek. Za chvíli vosk ztuhne a vznikne svíčka, která vydrží hořet několik hodin. Výrobek, který se používal už za první světové války, teď pomáhá civilistům i vojákům na Ukrajině.

Výroba svíček není náročná. V ukrajinských městech, a tím spíše poblíž fronty, je ale nedostatek materiálu. Proto se čeští skauti rozhodli pomáhat. „Hledali jsme způsob, aby se mohly zapojit i děti na skautských schůzkách nebo doma,“ říká mluvčí organizace Junák – český skaut Barbora Trojak.

Plechovka, karton, vosk. Víc toho na výrobu svíček není potřeba. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Dodává, že touha pomáhat vychází i od lidí, kteří jsou sami v nouzi. I jim chtěli dát možnost se na pomoci podílet. „Skoro každý má doma nějaký vosk, plechovku a kus kartonu,“ míní Trojak. To je vše, co je na výrobu svíček potřeba.

„Proužky kartonu zavineme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější