Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Umělá inteligence kontrolorem úloh i test z angličtiny. Cermat zvažuje novinky pro přijímačky

Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ilustrační foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Zájemci o studium na středních školách a víceletých gymnáziích mají dnes poslední den na odeslání přihlášek. V dubnu je čeká jednotná přijímací zkouška z češtiny a matematiky. Společnost Cermat ale nyní podle zjištění Deníku N zvažuje novinky – v příštích letech by školy mohly využít i jednotnou zkoušku z angličtiny. A některé úlohy bude možná ještě letos hodnotit umělá inteligence.

Dnes je poslední den, kdy mohou žáci z pátých, sedmých a devátých tříd odeslat přihlášku ke studiu na střední škole či víceletém gymnáziu. Zhruba 12. března Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které jednotnou přijímací zkoušku (a státní část maturit) připravuje a hodnotí, začne tisknout testy z matematiky a českého jazyka.

Ty jsou pro všechny maturitní obory povinné. Zájemci o studium mají u obou testů dva pokusy, protože se mohou hlásit na dvě školy. Termíny ministerstvo školství vypsalo pro deváťáky na 13. a 14. dubna a páťáky a sedmáky na 17. a 18. dubna. Některé školy používají jenom povinné testy z Cermatu, jiné, zejména gymnázia, si k nim přidávají i své školní testy, jejichž součástí bývá většinou angličtina.

To by se ale mohlo v příštích letech změnit. Cermat by totiž mohl začít připravovat i jednotnou přijímací zkoušku z anglického jazyka, kterou by si školy mohly nepovinně vybrat, a nemusely by tak připravovat a hodnotit svou vlastní.

„Nyní se na ministerstvu školství řeší, zda

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější