V hromadných hrobech tu leží oběti i kati, vinní i nevinní, novorozeňata… Příběh ďáblického hřbitova a jeho dnešní dilemata

Seriál Přepište dějiny: V naší moderní historii existuje řada velmi emotivních příběhů a své místo mezi nimi má příběh pražského ďáblického hřbitova, který se v posledních týdnech opět začal probírat ve veřejném prostoru. Ta emotivnost samozřejmě nespočívá v osudech samotného místa, ale v konkrétních osudech konkrétních lidí, jejichž ostatky jsou zde po desetiletí uloženy. Je to příběh nejen emotivní a pro mnohé velmi citlivý, ale také složitý. A složitá je i dnešní situace kolem tohoto místa.
Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Složitá jak z hlediska našich dosavadních relevantních znalostí, tak především z hlediska aktuální diskuse o dalších osudech hřbitova. V něm se navíc spojuje hned několik silných příběhů našich dějin 20. století. Ať již druhá světová válka a osudy ostatků československých parašutistů, poválečné období retribucí a vysídlení, nebo komunistická totalita mezi lety 1948 až 1961. Nejde přitom jen o popis fenoménu a situace, ale také o výhled do budoucna, jak se k danému místu chovat a jaké konkrétní kroky činit, či naopak nečinit.
V centru pozornosti: Toufar
Ďáblický hřbitov jako masové šachtové pohřebiště, na kterém se spojily nelidské přístupy k ostatkům obětí nacismu a komunismu, se dostal do centra pozornosti již v minulé dekádě, kdy zde