Pointa N: Odstrašení brexitem. A jak moc jsme závislí na čínských lécích?

Evropská unie a Velká Británie oznámily další dohodu ve sporech týkajících se tzv. severoirského protokolu, snad už poslední. Vysvětlujeme kontext. A Evropská unie včetně Česka je nebezpečně závislá na čínských lécích a zdravotním materiálu.
Hlavní události dne vybrali a okomentovali Markéta Boubínová a Lukáš Prchal.
Brexit po sto padesáté
Pamatujete si ještě slovo „brexitovat“ (stát mezi dveřmi a nemoci se rozhodnout, zda vyjdu, či nikoliv) a dramata kolem vystupování Británie z EU? Několik summitů v Bruselu, kde se lídři hádali do noci? Ostrovní království nakonec 31. ledna 2020 z Unie slavnostně vystoupilo a obě strany oslavovaly dohodu včetně tzv. severoirského protokolu, který měl zachovat otevřenou hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou především pro přesun zboží, ovšem částečně za unijních podmínek.
Jenomže to se Británii – po jejím vlastním podpisu dohody – nelíbilo a začaly tahanice, v Británii i změny vlád a nekonečné spory, mimo jiné i o klíčovou rozhodující roli Evropského soudního dvora v případě sporu v otázkách jednotného trhu. Britové protokol odmítali uvést plně do praxe a během následných jednání požadovali omezení kontrol zboží při vývozu z Anglie, Walesu a Skotska do Severního Irska.
Mezitím přišel covid, Rusko napadlo Ukrajinu a na brexit se – alespoň na kontinentu – pozapomnělo. Rozpory týkající se severoirského protokolu ale trvaly. Až dnes se konečně hnuly ledy. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen a britský premiér Rishi Sunak oznámili dohodu (což ovšem v případě brexitu není poprvé).
„Jakýkoli náznak hranice v Irském moři“ by podle Sunaka měl být odstraněn a tok zboží mezi zbytkem Spojeného království a Severním Irskem by měl být méně byrokratický. Například léky schválené britským regulátorem tak budou dostupné i v Severním Irsku.
Severoirský regionální parlament, který se dle svého sídla nazývá Stormont, by také měl mít možnost uplatňování unijních právních předpisů týkajících se zboží v Severním Irsku zastavit. Nicméně pozor, poslední slovo v otázkách jednotného trhu bude mít i nadále Evropský soudní dvůr.
Dohodu ovšem Sunakovi musí ještě schválit jeho vlastní Konzervativní strana a partneři v Severním Irsku, což vůbec nemusí být jednoduché. Snad se to tentokrát konečně podaří. Pro zastánce různých exitů z EU by i toto nekonečné dohadování mohlo být aspoň odstrašující lekcí.
Závislost na Číně je nebezpečná
Už covidová pandemie ukázala velkou závislost Evropy na lécích a zdravotním materiálu z Číny. V posledních týdnech pak i kvůli tomu docházelo k výpadkům běžných léků. Ukazuje se navíc, že závislost na čínských lécích je daleko větší a v budoucnosti může představovat bezpečnostní rizika.
V případě politického konfliktu totiž může být Evropa včetně Česka vydíratelná, jak upozorňuje