Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Překroč most, který já překročit nedokážu.“ Anna Cima napsala další japonský román Vzpomínky na úhoře

Anna Cima. Foto: Barbora Maršíček
Anna Cima. Foto: Barbora Maršíček

Úhoř, tajemná ryba s pozoruhodným životním cyklem, se stal leitmotivem nového románu japanoložky a překladatelky Anny Cimy. Loni na podzim, čtyři roky po slibné prvotině, vyšly v nakladatelství Paseka více než sedmisetstránkové Vzpomínky na úhoře. Mnohovrstevnatý román plný žánrových přesahů upevňuje autorčino specifické postavení na domácí literární scéně a zároveň dokládá, jak precizní vypravěčkou je.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V roce 2018 vydala Anna Cima svůj románový debut Probudím se na Šibuji. Příběh dívky, které Japonsko učaruje natolik, že se při jeho návštěvě „rozdvojí“.

A zatímco její fyzické já se vrátí do Prahy a ponoří se do studia japanologie, část její duše zůstane v Tokiu a bloumá po tamější čtvrti Šibuja.

Román napěchovaný japonskými reáliemi a opředený detektivní zápletkou způsobil tehdy malou senzaci. Získal řadu ocenění a veskrze pozitivní ohlasy sklidil u čtenářů i kritiků.

Nyní přichází Cima se svým druhým románem Vzpomínky na úhoře. A potvrzuje, že v kontextu současné české literatury jsou její beletristické texty, rozkročené mezi Čechami a Japonskem, s četnými exkurzy do japonské historie, kultury, literatury, náboženství, ale i ekologických a environmentálních témat, ojedinělým jevem, který stojí za pozornost.

Úhoř Unagi, Miju a Juka

Hlavní dějovou linkou Vzpomínek je příběh tří žen, které svede dohromady pátrání po pohřešovaném novináři. Sára Fukuharová pracuje v Ústavu pro výzkum

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Východní Asie

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější