Je ne suis pas Jiří Strach. Otázky kolem Harveyho Weinsteina a jeho předního českého sympatizanta

Komentář Ireny Hejdové: Sexuální násilí se bude dít, dokud budou ve veřejném prostoru jeho hlasití obhájci. Mezi ně patří i režisér Jiří Strach, který stále ještě nesundal své weinsteinovské tričko, a to ani po definitivním soudním uznání Weinsteinovy viny z minulého týdne.
V únoru Česká televize premiérově vysílala kriminální minisérii Docent. Jejím režisérem je Jiří Strach, jeden z oblíbených veřejnoprávních spolupracovníků. Autor televizních detektivek Ďáblova lest a Labyrint či filmů Vrásky z lásky, Osmy a Klec a především dvou filmů Anděl Páně, které mu spolu s někdejší rolí ve filmu Lotrando a Zubejda zajistily pozici předního českého pohádkového tvůrce.
Ve všech případech jde o velmi úspěšné divácké projekty, i když jejichž umělecká a veřejnoprávní kvalita je nejen dle některých recenzí spíše sporná. A stejně sporný je také veřejný obraz „pohádkového“ režiséra. Má opravdu někdo jako Jiří Strach natáčet pro Českou televizi?
Křik na mraky
Před šesti lety postoval Jiří Strach na své sociální sítě „žertovnou“ fotografii. Byl na ní v křiváku, nekompromisně hleděl do kamery a na sobě měl tričko s nápisem „Je suis Weinstein“ – poněkud pitomou narážkou na výrok „Je suis Charlie“. Ten se objevil jako vyjádření solidarity s obětmi útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015 a Strach jej rádoby vtipně využil v narážce na tehdy čerstvou kauzu Harveyho Weinsteina, slavného hollywoodského producenta.
Může Jiří Strach teď okomentovat svoje demonstrativní veřejné a mediální JE SUIS WEINSTEIN? Co si o něm mají myslet oběti jakéhokoli srovnatelného násilí? A nakonec i ostatní.
H. Weinstein dostal před třemi lety trest 23 let a teď 16 let vězení za znásilnění a z vězení už nevyjde pic.twitter.com/1QmJkT32dH— 🔎 Katerina Mahdalova 💙 (@data_zurnalist) February 24, 2023
Krátce před zveřejněním Strachovy fotografie, právě v říjnu 2017, New York Times publikovaly známý text, v němž oběti Harveyho Weinsteina poprvé veřejně promluvily. V té době také vzniklo hnutí #MeToo, sympatizující s oběťmi sexuálního násilí.
Strachův vtípek byl nehorázný už tehdy, kdy jsme se ale mohli utěšovat tím, že Weinsteinovy zločiny nebyly ještě prokázány (ač důkazy a výpovědi už v roce 2017 velmi silně svědčily proti němu). Dnes, kdy