Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Ruský plyn je proti tomu legrace.“ Česko je závislé na čínských lécích a vydíratelné, varují zpravodajci

Česká a čínská vlajka v Pekingu (2015). Foto: ČTK
Česká a čínská vlajka v Pekingu (2015). Foto: ČTK

Česko je stejně jako ostatní evropské země silně závislé na dodávkách klíčových léků z Číny. V případě politického konfliktu může být vydíratelné, upozorňuje Bezpečnostní informační služba. Podle odborníků může závislost na lécích z Číny ještě růst. To, že by se měla výroba generických léčiv začít přesouvat zpět do Evropy, zdůrazňují experti čím dál častěji právě i v souvislosti s aktuálními výpadky běžných léků.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V Číně se vyrábí skoro 70 procent účinných látek, takzvaných API (viz box) pro výrobu léků na bolest nebo horečku, penicilin, různých typů antibiotik, léků na snižování cholesterolu, na léčbu diabetu a pro další klíčové přípravky.

Závislost na čínském trhu se už teď naplno projevuje masivními výpadky základních léčiv. Čínské covidové problémy výrazně dopadají i na evropské lékárny, které hlásí největší problémy za posledních třicet let. Tamní továrny na výrobu léků nejprve zavřela státní politika nulového covidu, poté tyto léky vykoupili pacienti nakažení covidem.

Ani to však není tak černý scénář jako ten, který může přijít v budoucnu.

Co jsou API?

API neboli aktivní farmaceutická ingredience je účinná látka, ze které se lék vyrábí. Příkladem takové API je paracetamol, který je základní látkou pro výrobu léků s firemními názvy Paralen, Paramax, Coldrex a podobně. Kromě paralenu se z Číny dováží také ibuprofen, který je API pro výrobu Nurofenu, Ibalginu a podobně.

V Číně se vyrábí většina těchto účinných látek pro výrobu základních generických léčiv, kterým už vypršela patentová ochrana. Západ je přitom závislý na Číně, i co se týče většiny sloučenin, ze kterých se teprve účinné látky vyrábí (takzvané prekurzory).

Představme si hypotetickou situaci: Čína zaútočí na Tchaj-wan – tento ostrovní stát považuje komunistická Čína za svoje území, nad kterým ztratila kontrolu. USA přijdou svému spojenci na pomoc. Evropská unie s vysokou pravděpodobností vyhlásí proti Číně sankce a postaví se na stranu Tchaj-wanu.

Jenže najednou bude Evropa stát před problémem. Čína dodává většinu už zmíněných účinných látek a Evropa nemá možnost je v tuhle chvíli brát jinde. Co když Čína začne Evropu nebo jednotlivé státy vydírat, že pokud podpoří sankce proti komunistické velmoci, zastaví tím dodávky do jednotlivých zemí?

Země budou nuceny stát před otázkou, zda se postavit za utlačovaného spojence (v českém případě velkého investora v zemi), nebo ohrozit zemi nedostatkem léků, který může vést k frustraci, úmrtím nebo k protestům, jež otřesou důvěrou ve vlády jednotlivých zemí.

Může se to zdát jako přehnaná představa. Ale nezažili jsme už podobný případ?

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější