89 tanků, 226 obrněnců nebo 38 houfnic. Česko odtajnilo pomoc Ukrajině za deset miliard

Premiér Petr Fiala (ODS) po jednání spojenců ve Varšavě zveřejnil čísla, která vláda dosud považovala za skutečnost hodnou utajení: objem české materiální pomoci Ukrajině. Fialou zveřejněná úhrnná hodnota pomoci znamená, že je Česko dvanáctým největším dodavatelem techniky Ukrajině na světě.
Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Přesné údaje o zbrojní pomoci Ukrajině Česká republika – na rozdíl od některých jiných států – dosud nezveřejňovala.
Už začátkem ledna ale armáda publikovala pravidelný přehled hlavních kusů vojenské techniky (více zde), z nějž bylo patrné, že v armádní evidenci je o 35 tanků méně, ubylo 45 bojových obrněných vozidel a čtyři bitevní vrtulníky Mi-24/35. V předchozích letech byly stavy techniky velmi stabilní, šlo tedy usuzovat, že meziroční pokles souvisí s pomocí Ukrajině.
Premiér Petr Fiala to po jednání zemí takzvané bukurešťské devítky s americkým prezidentem Joem Bidenem v Polsku vyčíslil přesně.
„Během roku, který máme za sebou, jsme ve spolupráci státních a komerčních subjektů dodali na Ukrajinu z naší země 89 tanků, 226 bojových obrněných vozidel a 38 houfnic (dělostřeleckých systémů, pozn. red.). Zhruba třetina byla z armádních skladů, z nich pocházelo i šest protiletadlových systémů a čtyři vrtulníky,“ uvedl Fiala.
Česko se hodnotou zaslaných zbraní řadí na dvanácté místo na světě, přičemž obdobný či vyšší objem pomoci zpravidla poskytují výrazně větší státy.
Válka je drahá
Předseda vlády také připomněl, že Česko se ještě před vypuknutím loňské ruské agrese proti Ukrajině, která začala 24. února, rozhodlo zemi darovat dělostřeleckou munici. Ta byla v prvních fázích války na ukrajinské straně velmi nedostatkovou komoditou.
Čtyři tisíce dělostřeleckých nábojů dodaných českou stranou nicméně odpovídaly přibližně tomu, co Ukrajinci dnes vystřílí za den, a to už nejintenzivnější dělostřelecké boje pominuly. Válka je drahá.
Česko také Ukrajině dodalo 900 metrů mostních konstrukcí určených například k překonávání říčních toků.
„Český obranný průmysl v koordinaci s českým státem dodal na Ukrajinu 33