Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč Putinův projev předčil očekávání? Měl jen dva zajímavé body – jeden šokující a jeden nečekaný

Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: kremlin.ru
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: kremlin.ru

Bylo nečekaně dlouhé, plytké a nikoho nevystrašilo. Tak působilo s napětím a obavami očekávané vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina před ruskými zákonodárci, politiky a novináři. Pár novinek přece jen přineslo. A také ujištění, že Putin je odhodlán válčit dlouho, ale jaderného střetu se Západem se chce vystříhat.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Ne, tohle nebyla řeč epochálního významu,“ prohlásil s viditelným ulehčením а hned po skončení více než dvouhodinového projevu ruského prezidenta v Hostinném dvoru v Moskvě ruský politolog Boris Tizengauzen a shrnul tak pocity mnohých opozičních novinářů, politiků i zahraničních komentátorů.

Pakliže mnozí s obavami čekali od dnešního vystoupení hlavy ruského státu krajní agresi, uzavření hranic, oznámení vzniku nového SSSR v podobě svazku Ruska a Běloruska, vyhlášení války celému světu, strašení preventivním jaderným úderem a totální mobilizaci, mýlili se.

Putin hovořil sice velmi dlouho – bylo to jeho nejdelší vystoupení před oběma komorami ruského parlamentu –, ale všechna podstatná sdělení by mohl „říct za pět minut,“ konstatoval Tizenguzen.

Vlastně byla dvě.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

Vladimir Putin

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější