Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zvedání minimálních odvodů není jedinou cestou. Odborníci vysvětlují, jak nezruinovat malé živnostníky

Předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka během tiskové konference koalice Spolu pro Prahu. Foto: Ludvík Hradilek. Deník N.
Předseda lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka během tiskové konference koalice Spolu pro Prahu. Foto: Ludvík Hradilek. Deník N.

Kabinet Petra Fialy diskutuje o zvýšení odvodů na sociální pojištění pro živnostníky. Podle odborníků z Národní ekonomické rady vlády oslovených Deníkem N je případné navýšení minimální placené částky v principu namístě. Odborníci by ale v této oblasti raději viděli větší množství změn.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) musí aktuálně na sociální pojištění platit 2944 korun měsíčně. Podle zjištění serveru Seznam Zprávy chystá ministerstvo práce a sociálních věcí zvýšení této částky. Resort pracuje mimo jiné s variantou, ve které by v příštích třech letech došlo ke zvýšení o šedesát procent – nově by tedy živnostníci platili povinně alespoň 4709 korun.

„Nemáme v tom žádné rozhodnutí. Každý odborník však řekne, že je potřeba přemýšlet nad výší odvodů OSVČ. A to prostě z toho důvodu, aby měli živnostníci slušné penze ve chvíli, kdy ukončí svoje podnikání a budou v seniorním věku,“ řekl premiér Petra Fiala při bilanční návštěvě ministerstva financí minulý čtvrtek.

„Zvažovat nějakou úpravu je určitě namístě. Jestli se pro ni rozhodneme a jestli se rozhodneme pro nějakou výši a pro jakou výši se rozhodneme, to je otázka budoucnosti,“ dodal předseda ODS.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) následně znovu zdůraznil, že žádná dohoda zatím neexistuje. „Ke konsolidaci veřejných financí zvažujeme 64 položek, ke všem jsou nějaké analytické podklady a k mnohým více než jeden. V některé otázce jsou navržené z expertní úrovně různé varianty řešení. Od nulové, že se nezmění nic, až po nějaké postupné navyšování,“ vyjádřil se Stanjura pouze obecně s tím, že cíl vlády snížit deficit státního rozpočtu alespoň o sedmdesát miliard se nemění.

„Pro menší živnostníky likvidační“

Redakcí oslovení členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) možné změny v sociálním pojištění nezavrhují. Daniel Prokop však mluví o potřebnosti dalších úprav. „Zásadní je, aby se

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Důchody

Osobní finance

Veřejné finance

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější