Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Ukrajina a Starlink: Elon Musk, padouch, nebo hrdina

Zaslouží Elon Musk za svůj přístup k Ukrajině chválu,nebo zatracování? Není to tak jednoduché. Foto: Adobe Stock
Zaslouží Elon Musk za svůj přístup k Ukrajině chválu,nebo zatracování? Není to tak jednoduché. Foto: Adobe Stock

Komentář Tomáše K. Svobody: Shitstorm je slangový výraz pro prudký nápor negativní kritiky na diskusní síti. V takovém smyslu nedávno proběhla série kritických až nenávistných komentářů na adresu Elona Muska a jeho firem ohledně angažovanosti na Ukrajině. Zkusme si udělat přehled této nedávné historie.

Před rokem vpadla vojska ruského impéria na Ukrajinu a tím začala – kromě konvenční války – také neočekávaná válka technické kreativity. Ukrajinští technici, náhle zatažení do obranné války, začali chytře a ihned využívat své profesní možnosti, jako jsou amatérské létající drony pro sledování situace na bojišti nebo pro přesnou dopravu granátů na místo určení, mobilní aplikace „à la Uber“ pro objednávání a řízení dělostřelecké palby a mnohé další chytře improvizované „vychytávky“. Západní svět neváhal a ochotně posílal všechno, co Ukrajina pro tyto improvizace potřebovala. A komerční dodavatelé z Číny se k dodávkám rádi přidali, pokud za to dostali zaplaceno.

Na ruské straně se kreativita projevila v akvizici ukrajinských SIM karet a mobilů, které za pomoci místní mobilní sítě suplovaly nepřipravenou ruskou spojovací techniku. To mimochodem uchránilo tamní mobilní síť před zničením invazní armádou, protože

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Technologie

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější