Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jsme na straně civilizace. Rusko rozumí pouze jazyku síly, říká šéf ukrajinského parlamentu Stefančuk

Ruslan Stefančuk na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Foto: Ukrajinský parlament.
Ruslan Stefančuk na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Foto: Ukrajinský parlament.

Na prestižní Mnichovskou bezpečnostní konferenci přijel také předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk. Setkal se s ním i zvolený prezident Petr Pavel. Stefančuk v rozhovoru pro Deník N mimo jiné popisuje své představy dalšího vývoje na Ukrajině. „Chceme, aby se Ukrajina stala hranicí mezi civilizovanými a necivilizovanými zeměmi,“ říká Stefančuk, který se v dubnu chystá do Prahy na jednání Parlamentu.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Co Petru Pavlovi vzkázal Volodymyr Zelenskyj?
  • Jakou pomoc Ukrajina nejvíc potřebuje od Česka?
  • Může Ukrajina v blízké budoucnosti uzavřít s Ruskem mír?

Na Mnichovské bezpečnostní konferenci jste jednal s budoucím českým prezidentem Petrem Pavlem, o schůzku požádala ukrajinská strana. O čem jste se spolu bavili?

Bavili jsme se naprosto jasně a otevřeně o tom, že nás čeká společná diskuse o budoucnosti Ukrajiny i České republiky, o naší společné budoucnosti v NATO i EU. Myslím, že jsme tady v Mnichově vedli velmi plodný dialog. Dialog přátel.

Říkal jsem Petru Pavlovi, že jsem na budoucí otevřené diskuse připravený. Věřím, že budou přínosné pro celou naši zemi, protože na obou stranách je i část kritiků společných hodnot a diskuse je nesmírně důležitá. Petr Pavel je přítel Ukrajiny a bude dělat vše pro podporu naší země.

Na úvod setkání jste Petru Pavlovi řekl, že pro něj máte vzkaz od prezidenta Volodymyra Zelenského, se kterým jste před jednáním mluvil. Co mu vzkázal?

Prezident Zelenskyj

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější