Ministerstvo má tři varianty, co s Istanbulskou úmluvou. Návrh obsahuje výhrady i politické prohlášení

Poslat k ratifikaci, o rok odložit, nebo neřešit. Jakmile Úmluva o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí projde připomínkami, počítá ministerstvo spravedlnosti se třemi variantami, jak dál. Deník N prostudoval dokumenty, se kterými resort poslal Istanbulskou úmluvu do připomínkového řízení.
Ministerstvo spravedlnosti na dotaz Deníku N uvedlo, že návrh obsahuje tři možnosti dalšího postupu.
„První variantou je zaslání Úmluvy Parlamentu ČR k případné ratifikaci, druhou je odložení předložení materiálu vládě o rok s cílem poskytnout další čas na politickou debatu a třetí variantou je zcela zrušit úkol předložení materiálu vládě,“ napsali redakci ve společné odpovědi náměstci ministra spravedlnosti Antonín Stanislav (ODS) a Karel Dvořák (STAN).
Poslední varianta by podle nich nevylučovala, aby byla Úmluva kabinetu předložena i později. Jaký osud dokument ve vládě Petra Fialy (ODS) čeká, však nechtěli odhadovat.
„V tuto chvíli nelze předjímat pozici vlády a bude zcela na ní, k jaké z variant se přikloní nebo zda učiní jiné rozhodnutí,“ dodali. Materiál se vládě na stůl dostane po připomínkovém řízení, na které mají jednotlivé úřady čas do poloviny března.
Výhrady a politická deklarace
Úmluva umožňuje, aby státy vznesly při podpisu nebo ratifikaci výhradu až k pěti různým ustanovením. Ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby Česko této možnosti využilo ve dvou případech.
Jeden z nich by dopadal na