Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vláda chce krotit růst penzí. Spočítali jsme, kolik důchodci nakonec dostanou

Průměrný růst důchodů by podle novely měl být nižší, než podle aktuální podoby zákona. Ilustrační foto: Deník N, Gabriel Kuchta
Průměrný růst důchodů by podle novely měl být nižší, než podle aktuální podoby zákona. Ilustrační foto: Deník N, Gabriel Kuchta

V červnu stát příjemcům penzí navýší důchody. Mimořádná valorizace kvůli inflaci se však tentokrát patrně nebude řídit současnými zákonnými pravidly. Vláda Petra Fialy se ji kvůli snaze o krocení výdajů veřejných financí snaží výrazně snížit. Jaké výše by tedy mohla dosáhnout?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Mimořádné navýšení důchodů se podle zákona spouští ve chvíli, kdy součet meziměsíční inflace překoná pět procentních bodů. Růst cen, který se pro tyto účely sledoval od minulého července, ale původní odhady Ministerstva práce a sociálních věcí výrazně překonal.

Podle postupu stanoveného zákonem o důchodovém pojištění by tak mělo mimořádné navýšení dosáhnout 11,5 %. Pro státní rozpočet by to ale nyní znamenalo nárůst výdajů o dalších 34 miliard.

Jaká bude skutečná valorizace a od kdy

Vláda se proto rozhodla přikročit k úpravě valorizačního mechanismu tak, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Důchody

Osobní finance

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější