Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babiš není bezcitný a naslouchá. Když mu ve dvě v noci napíšu, ve čtvrt na tři odpoví, tvrdí šéfka údajné humanitární organizace

Předsedkyně neznámé organizace Mezinárodní dětský kříž Taťjána Horáková se ve středu ve velkém komentáři na serveru Lidovky.cz zastala razantního přístupu premiéra Andreje Babiše k možnému přijetí syrských sirotků. Horákovou ani její organizaci žádná z velkých českých neziskovek nezná, redakci LN pak její text poskytl přes svou asistentku sám Babiš. Horáková na tom nevidí nic špatného. „Poslala jsem to panu premiérovi, Lidovky to zveřejnily a já proti tomu nic nenamítám. Nevím ale, proč to stáhly ze serveru. Možná mají plné kalhoty, nevím proč,” řekla Deníku N Horáková, která tvrdí, že v krizových oblastech pomáhá přes 20 let a že je s Babišem v běžném kontaktu.

Rozhovor s Taťjanou Horákovou nevznikal obvyklým způsobem. Redakce Nového deníku ji sháněla se žádostí o vyjádření od středy. Následně se redakci ozval přes SMS jistý MUDr. Rossi, který se představil jako viceprezident Mezinárodního dětského kříže a poskytl e-mail na Horákovou. Ta následně odpověděla na e-mailem položené dotazy a posléze se redakci podařilo s ní spojit i telefonicky. Osobní setkání však odmítla. Odůvodnila to tím, že by to ohrozilo bezpečnost její i Mezinárodního dětského kříže.

Stejně jako údajné působení této organizace vyvolává minimálně pochybnosti, nelze stoprocentně potvrdit ani totožnost její údajné prezidentky. Lze pouze říct, že žena, která se představila jako Horáková, měla stejný hlas jako respondentka ve starším rozhovoru pro Český rozhlas a používala stejnou e-mailovou adresu jako při dřívější komunikaci s jinými médii.

Tvrzení Horákové redakce zkoušela ověřit. Na dotazy však dosud nereagovalo vydavatelství Mafra, Úřad vlády ani Andrej Babiš. Ten jen pro Lidovky.cz uvedl, že text redakci LN poslala jeho asistentka.

Lékaři bez hranic, Český červený kříž ani Člověk v tísni vaši organizaci neznají. Čím můžete rozptýlit pochybnosti kolem Mezinárodního dětského kříže?

Nevím, kdo vyšel s těmito nesmysly. Já ani moji kolegové nejsme povinni se někomu svěřovat, co a jak děláme. Já se také nezajímám o české organizace, které kolem nás pracují. Děláme svou práci a netoužíme ani po publicitě, ani po tom, aby nás někdo dostal do situace, kdy se některému z našich kolegů něco stane. Máme za sebou hodně zraněných, máme za sebou hodně padlých, máme za sebou velice vážné únosy. Byla bych velmi nerada, aby se stalo něco jako mně, kdy jsem se za čtyři měsíce věznění musela koukat, jak kolegyni sťali hlavu. To nejsou žádné výmysly a lži. Nevím, kdo s tím přišel. Předpokládám, že ti, kterých jsem se dotkla svým stanoviskem, které jsme poslali panu premiérovi.

Takže jste ho poslala jen panu premiérovi, nebo jste ho zaslala i Lidovkám?

To není důležité. Poslala jsem to panu premiérovi, Lidovky to zveřejnily a já proti tomu nic nenamítám. Nevím ale, proč to stáhly ze serveru. Možná mají plné kalhoty, nevím proč. Vím, odkud vítr vane, protože to, co paní europoslankyně (Šojdrová) předkládala, je přesně to, co jsem tehdy předkládala já (Horáková před třemi lety navrhovala přijetí 50 syrských sirotků, pozn. red.). Tehdy ministři za KDU-ČSL ve vládě nehnuli ani prstem. Nikdo z těch lidí ani nehnul prstem.

Co bylo obsahem vašeho dopisu?

No to, co publikovaly Lidovky. Bylo tam uvedeno naše stanovisko, které je naprosto souhlasné s tím, co pan premiér dělá a co vláda dělá, protože to dělají rozumně. Tahle tvrzení paní Šojdrové jsou nezodpovědné výkřiky do tmy.

A vy jste mu to posílala e-mailem?

No a v čem je problém?

Není to žádný problém, já se pouze ptám, jak spolu komunikujete?

Po telefonu, po e-mailu, jakkoliv. Já když je potřeba, tak s panem premiérem komunikuji. Musím to zopakovat: Premiér není náfuka, premiér je správný chlap na správném místě.

Mně jde o to, jestli jste ten dopis poslala jenom jemu.

Nechápu, proč je v tom problém. Prostě jsem mu poslala stanovisko organizace, protože mě strašně rozčílilo, když paní europoslankyně vystoupila s 50 sirotky po sedmi letech války. Tedy naším projektem, který jsme prosazovali přes lidovecké ministry. Oni teď projekt vykuchali a vydávají ho za vlastní.

Posílala jste ten dopis ještě někomu jinému?

Posílala jsem ho ještě svým kolegům. Panu Babišovi a svým kolegům. Komu jinému bych ho měla posílat?

Třeba jestli jste ho posílala do Lidových novin.

Ne, posílala jsem ho panu premiérovi, který si zaslouží vědět, jaké máme programy a jaké máme záměry.

Pravidelně takto komunikujete s panem Babišem?

Pan premiér Babiš,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Mezinárodní dětský kříž

Česko, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější