Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Praha se dočkala, má novou koalici. Chybí ale nadšená očekávání

K předání primátorského řetězu by mělo dojít ve čtvrtek. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
K předání primátorského řetězu by mělo dojít ve čtvrtek. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Praha se po téměř pěti měsících od voleb dočkala nové magistrátní koalice. Primátora a radní za Spolu, Piráty a STAN by zastupitelstvo mělo zvolit ve čtvrtek. Naopak nedočkají se ti, kdo touží po ústavním právu platit hotovostí. Další zaplevelení Listiny základních práv a svobod odmítl Senát.

Dnešní dění pro vás vybral a okomentoval Jan Moláček.

Praha má koalici

Šéfové pražského Spolu, Pirátů a STAN podepsali koaliční smlouvu; netrvalo to ani pět měsíců od voleb. Metropole tak bude mít novou městskou radu a staronového primátora. Tím by zastupitelé měli ve čtvrtek zvolit agilního Bohuslava Svobodu (ODS), který si do portfolia aktuálně vykonávaných politických funkcí zařadí vedle poslanecké kartičky také primátorský řetěz.

Komplikace se nečekají. Na rozdíl od posledního pokusu o Svobodovo zvolení, které na poslední chvíli překazil názorový obrat Hany Marvanové. Koalice má pohodlnou většinu a na Svobodovi se dohodla.

Zda čekají pod novým vedením komplikace Prahu, je jiná otázka. Koaliční strany se dušují, že ne – právě dlouhé vyjednávání prý zajistilo, že se náležitě obrousily všechny hrany a předem umetly všechny cestičky, takže končící primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který nově převezme dopravu, věří, že „koalice bude maximálně stabilní“. Jeho nástupce zase slíbil, že se od prvního dne bude „pracovat, pracovat, pracovat“.

Tak uvidíme. Programové priority tvořící přílohu koaliční smlouvy znějí hezky, ale dost obecně. Nechybí

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější