Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co skutečný příběh písmene Z prozrazuje o Putinově Rusku?

Skutečný vlastenec se pozná podle víry v Z. Foto: Profimedia
Skutečný vlastenec se pozná podle víry v Z. Foto: Profimedia

Esej Alexandera Etkinda: Příběh záhadného symbolu signalizujícího podporu ruské válce na Ukrajině osvětluje, jak se stárnoucí vůdci v Kremlu snaží svému lidu vysvětlit svou fetišistickou genocidu.

Když ruské tanky a nákladní automobily v únoru 2022 vtrhly na Ukrajinu, měly na bocích namalované písmeno Z. K vidění byly i další ikony, písmena a tetování, ale zetko v závodě symbolů zvítězilo. A jako znak války a projev podpory se Z brzy rozšířilo po celém Rusku. Vlastenci ho tam malovali na policejní auta, na budovy i na své oblečení. V Kazani byly děti umírající v hospicu seřazeny do formace Z na makabrózní fotografii, kterou pak masivně šířila státní média.

Válka se vedla proti Západu, tak proč bylo jako symbol zvoleno písmeno z latinské abecedy, které v azbuce chybí? Oficiální vysvětlení neexistovalo, a tak se množily různé teorie. Někteří tvrdili, že Z pochází z ruského slova západ; jiní tvrdili, že znamená Zelenského a že ruské jednotky dostaly rozkaz ho zabít.

Pravověrní viděli v zetku polovinu hákového kříže, jejž pokládají za prastarý symbol Slovanů. Kritici si mysleli, že je převzatý z filmů o zombiích. Ať tak, či onak, v ruské společnosti a médiích se rozšířil. Ale kořeny příběhu o tom, proč se zetko stalo tak populárním a co to znamená, jsou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Esej

Historie

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Komentáře, Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější