Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mezi exekutory to vře. Část z nich už nechce platit desetitisíce asistentovi poslance Bendy

Předseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny a poslanec za ODS Marek Benda. Jeho asistent Alan Hopp inkasuje od Exekutorské komory desítky tisíc měsíčně. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny a poslanec za ODS Marek Benda. Jeho asistent Alan Hopp inkasuje od Exekutorské komory desítky tisíc měsíčně. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Příští týden se v Brně koná sněm Exekutorské komory. Část exekutorů na něm bude požadovat ukončení smlouvy s firmou, kterou vlastní Alan Hopp, asistent poslance Marka Bendy z ODS. Hopp má za exekutory lobbovat a inkasuje za to desítky tisíc měsíčně. Informaci o této spolupráci přinesl v únoru Deník N. Podle nespokojených exekutorů ale vedení komory i Bendův asistent ve skutečnosti prosazují zájmy největších exekutorských úřadů.

„Pojďte dál, ale nefoťte mě a neuvádějte nikde moje jméno,“ prosí žena v šedém tričku, když otevírá branku domku stojícího v jedné severočeské vesnici. „Já sice za ty exekuce nemůžu, ale mám dvě děti, nechci, aby mě viděly někde v novinách v této souvislosti.“ Ženino přání respektujeme, budeme jí proto říkat třeba Petra.

Petře je čtyřicet let a dvě děti má z prvního, už rozvedeného manželství. A taky má na krku několik exekucí. „Umřel mi bratr, kterému jsem ručila za půjčku,“ vysvětluje u plastového zahradního stolku. I sem, do podhůří Krušných hor, už dorazilo jaro. S Petrou a jejím novým přítelem probíráme jejich trampoty na malé zahrádce za domem.

„Když to šlo splácet, tak jsem to splácela, ale zůstala jsem sama s dětmi, a budu zcela upřímná, měla jsem dvě práce, který ani nikde nebyly evidovaný, protože jinak bych neměla šanci,“ říká Petra. Exekucí se snažila co nejrychleji zbavit, dokonce kvůli tomu opustila živnost kadeřnice a našla si nekvalifikovanou, ale přesto lépe placenou práci v nedalekém Sasku. Podle jejích slov se jí původně asi třičtvrtěmilionový dluh podařilo stáhnout na zhruba tři sta tisíc.

Před několika týdny se ale v místech, kde teď sedíme, odehrávaly vzrušené scény. Před domem se totiž objevili vykonavatelé exekutorského úřadu. Nikdo je tu nečekal – dům totiž nepatří Petře, ani tu nebydlí. Je tu doma její přítel, který s dluhy nemá nic společného. Petra má trvalé bydliště asi čtyřicet kilometrů odsud, přes týden pracuje v Německu a tady tráví pouze víkendy.

Vykonavatele to ale nezajímalo. „Tvrdili, že ta osoba mě dlouhodobě navštěvuje a že mají právo zkontrolovat, zda tu má nějaký majetek,“ líčí Petřin přítel. Zavolal sice policii, ale hlídka mu řekla, že nemůže nic dělat. Zaměstnanci exekutorského úřadu vstoupili do jeho domu. „Začali dávat nálepky na můj majetek. Na televizi, ledničku zabudovanou v kuchyňské lince, u které bylo vidět, že už je tady dlouhou dobu. Říkal jsem jim, že ty věci nejsou Petřiny, ale je to nezajímalo.“

Petra, jejíž skutečné jméno ani tvář nezveřejňujeme, nám ukazuje dokumenty týkající se jejích exekucí. Foto: Jan Moláček, Deník N

„Volali mi až ve chvíli, kdy stáli před domem,“ doplňuje ho Petra. „Argumentovala jsem, že pracuju v Německu, že není problém se sejít, ale bylo to úplně zbytečný. Řekla jsem jim, že tu mám maximálně tričko a kartáček, ale jinak že sem jezdím na víkend a s čím přijedu, s tím odjedu. Vůbec je to nezajímalo,“ kroutí rozčileně hlavou.

I když to není na první pohled zřejmé, incident velice úzce souvisí s děním, které právě teď hýbe Exekutorskou komorou. Souvislost ukážeme vzápětí, nejprve ale rozuzlení příběhu. „Když to vygradovalo až tak, že měli odvážet

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Exekuce

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější