Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Aspoň někde zazní můj názor. Učitelka v penzi vysvětluje, proč rozesílá řetězové e-maily

Ilustrační snímek. Foto: ČTK / KEYSTONE / Christian Beutler
Ilustrační snímek. Foto: ČTK / KEYSTONE / Christian Beutler

Den co den přichází do schránky jednaosmdesátileté Světly Tomcové víc než dvě desítky e-mailů. Bývalá učitelka češtiny, dějepisu a ruštiny je zpravidla všechny poctivě čte. „Nejprve je otevřu, rozčílím se u nich a až pak je smažu. Nebo je taky často pošlu dál, pokud s nimi souhlasím,“ popisuje žena z Písku. Je jednou z aktivních rozesilatelek řetězových mailů.

Coby učitelka vystřídala za svůj život tři „štace“ a na penzi se vrátila zpět do rodného Písku. V každém z předchozích působišť získala mnoho přátel, navíc se angažovala v píseckém turistickém klubu. Snaha udržet dávná přátelství a touha vyjádřit se a debatovat z ní podle dostupných údajů dělá významnou rozesílatelku takzvaných řetězových e-mailů na českém internetu. Deník N ji proto oslovil s žádostí o rozhovor, aby dala nahlédnout do přemýšlení, pohnutek či návyků lidí, kteří řetězové e-maily šíří.

Jsou to zprávy, které kolují především mezi seniory. Mohou mít dosah desítek až stovek tisíc mailových schránek. Často mají spiklenecký nebo varovný tón a politický nádech. „Takové e-maily dokážou vyvolat unáhlenou iracionální reakci na neověřené a obvykle nepravdivé informace, které obsahují,“ vysvětluje Kamil Kopecký, který se na Univerzitě Palackého v Olomouci specializuje na oblast rizikového chování v prostředí internetu.

Řada e-mailů má až manipulativní povahu, často ukrytou do vtípků nebo roztomilých obrázků. Podle průzkumu organizace Elpida a Nadace O2 se s nimi setkalo devět z deseti seniorů využívajících internet. Jeden z pěti se pak podílí na jejich šíření.

Světla Tomcová říká, že takové zprávy sama nepíše. Denně je ale rozesílá dál – vybere třeba dvacítku mailů, které ji zaujmou, a přepošle je skupince přátel. Ve svém adresáři má nejméně 150 kontaktů, část z nich je sdružená také v neformální skupině Úterníci, jejíž jádro tvoří parta bývalých turistů. „Léta letoucí jsem s nimi chodila na výšlapy. Stránku založil jeden turista. Jak stárneme, řada odpadává, ale setkáváme se aspoň v internetovém prostoru,“ popisuje Tomcová.

„Co je psáno, je dáno“

„Už neposílám všechny maily všem kontaktům, které mám,“ dušuje se. „Vyberu ty, o nichž si myslím, že jim to něco řekne. Někteří jsou zvyklí na to, že když to přepošlu, souhlasím s tím. Někdy pak o tom mailu spolu diskutujeme,“ popisuje Tomcová, která prý dobře ví, že některé maily mohou být zkreslené, zavádějící nebo lživé. „Bývalá kolegyně už mě jednou upozornila, že jsem poslala hoax. Snažím se být od té doby střízlivější, neposílám třeba všechna varování. Jsem ráda, když jsou to myšlenky, které jsou mi blízké. A tím je můj pohled mírně zkreslený,“ říká Světla Tomcová.

„Ale jsem ze staré doby, to si nedovedete představit. Pro nás platí, co je psáno, je dáno,“ dodává na svou omluvu, a částečně tak vystihuje jeden z důvodů, proč se řetězové maily mezi seniory tak úspěšně šíří. Známý odesílatel jim navíc dodává v očích příjemců na naléhavosti a důvěryhodnosti.

Stejně jako pro mnoho dalších seniorů se i pro Světlu Tomcovou stal e-mail komunikačním nástrojem číslo jedna. A často také hlavním zdrojem informací. Dříve pravidelně četla noviny, dnes už jen občas prolétne zprávy na internetu, hlavně iDnes a Seznam zprávy. Říká, že internet ji mate, protože si tam může každý napsat, co chce. Autory článků osobně nezná a není si ani jistá, zda za články stoprocentně stojí ti, kteří jsou podepsaní.

„Dřív jsem četla komentáře, Literární noviny a nevímco všechno. Teď už ale ani moc nesleduji zprávy v televizi, protože mě rozčilují. Je to asi i věkem, život je unavený. Mám za sebou vážnou nemoc a člověk by chtěl vnímat spíš pozitiva. A také už toho nezvládnu sledovat tolik jako dřív,“ přiznává. Koneckonců už ji přestávají bavit i řetězové e-maily: „Opakují se. Na svůj věk mám zvláštní paměť a pamatuji si i maily, které mi přišly třeba před třemi lety. Ale protože jsem zakódovaný člověk, neumím se od toho úplně odstřihnout a mazat, mazat, mazat.“

Počítač dostala od rodiny před deseti lety a vše se na něm učila od píky. „Dřív jsem neuměla psát ani na stroji. Zprvu mě to velice bavilo. Založila jsem si e-mail, hodně jsem používala Skype. Jakmile jsem ho otevřela, už mi někdo volal. Lidé říkají, že prý dobře působím,“ líčí seniorka, jak se v počítačové komunikaci „našla“.

E-maily si vyměňuje většinou se svými vrstevníky. „Se dvěma přáteli jsem se dokonce seznámila přes mail a teď mi pán volá i s osobními záležitostmi,“ říká. Řetězové e-maily ale posílá i šestatřicetileté vnučce. „Ještě mám dvě mladší, ale ty šetřím. Ze začátku jsem jim maily posílala, ale zjistila jsem, že jsou v jiné rovině vnímání, že je otravuji. Odpovídaly jen na jeden z deseti,“ připouští Světla Tomcová.

Pravičák se sociálním cítěním

Proč se vlastně v rozesílání e-mailů tolik zhlédla? „Sama nevím,“ směje se. A postupně se dostává k vysvětlení, že jí e-maily umožňují být slyšet. „Těmi e-maily si vlastně podpořím svůj názor. Abych ho aspoň někde řekla. Myslím, že mnozí lidé v mém věku si v této době připadají naprosto bezmocní. Byla jsem pořád velice aktivní člověk, ale už nemám sil,“ povzdechne si komunikativní žena, která by se i svými politickými postoji mohla zařadit do kolonky „protestní volič“. Říká, že jí v dnešní politice chybějí osobnosti.

Svým názorem úplně neodpovídá zažitým představám o lidech, kteří ve velkém konzumují obsah řetězových e-mailů. Ten bývá často zaměřený na podporu prezidenta nebo premiéra, na prokremelské postoje. Světla Tomcová se popisuje jako „pravičák se sociálním cítěním“. Ze současné politické garnitury ale plně nedůvěřuje nikomu. V prezidentských volbách podpořila protikandidáta stávajícího prezidenta, Jiřího Drahoše. Ani premiérovi Andreji Babišovi nefandí.

„Nejdřív se mi líbil, protože odpovídal na otázky přímo, což je u politiků velice vzácné, teď už se mi tolik nezdá. Je velice těžké rozumět vysoké politice. Dříve jsem volila Občanské fórum, později ODA, chvíli i ODS, ale pan Klaus mi nesedí. Částečně sympatizuji s SPD a tady v Písku jsem volila Piráty,“ dává Tomcová nahlédnout do svých politických preferencí. „Celoživotní optimista začíná být mírným pesimistou,“ dodává.

„Děsí mě, že ty maily takto kolují a že jim někteří lidé takzvaně věří. Myslím si, že je to velice nebezpečné. Speciálně třeba e-maily o premiérovi nebo prezidentovi. Nesnáším jednostranné věci. Není někdo úplně špatný a někdo úplně dobrý. Nemám ráda prezidenta, ale nesnáším, když ho někdo příliš preferuje, nebo z něj naopak dělá hadr,“ popisuje Tomcová a říká, že se snaží používat vlastní rozum.

Její promluvou probleskuje i nespokojenost s dnešní dobou. „Ekonomika je velice špatná. Peníze tečou proudem. Nejsou, a přitom tečou. Proč prohráváme mezinárodní spory? Proč platíme tolik peněz? Proč já mám jeden z nejnižších důchodů?“ ptá se. „Tady v Písku dělají horkovod, v některých ulicích je potrubí položené, budou dokonce dělat nové povrchy, a pak to znovu rozkopají a budou dělat přívody vody,“ zlobí se Světla Tomcová. „Zdá se mi, že spousta věcí je jako za komunismu,“ uzavírá žena, která podle svých slov vyrůstala na samizdatové literatuře.

Když má jmenovat e-mail, který ji v poslední době mimořádně zaujal, vzpomene si na virální video, kde se moderátor Luboš Xaver Veselý ptá patnáctiletého komentátora Martina Kubeše, zda by si vzal domů nějaké uprchlíky, když prosazuje zvýšení kvót. „On to zahrál do autu, že se musí změnit celý systém, ale na otázku, zda by on konkrétně něco udělal, neodpověděl,“ popisuje Tomcová s tím, že není jednoznačně proti přijímání uprchlíků, ale ani pro. „Poslala jsem to, aby si to lidé poslechli a zamysleli se, jestli má, nebo nemá pravdu. Nikdy není nic stoprocentně pravda,“ uzavírá Tomcová.

Tvůrců není mnoho

Řetězové maily v Česku systematicky sbírají Elfové, skupina, která chce v kyberprostoru bojovat s dezinformacemi. Deník N měl možnost nahlédnout do jejich databáze mailů i jednotlivých šiřitelů těchto zpráv. Právě z jejich databáze Tomcová vychází jako jedna z nejaktivnějších šiřitelek. Elfové však zdaleka nemají prozkoumané celé české prostředí, jejich data se týkají jen malé části uživatelů.

Už z omezeného vzorku je ovšem vidět, že zdrojem velkého množství zpráv může být relativně málo jednotlivců. Je patrné, že zprávy si mezi sebou vyměňuje řada lidí, velká část z nich ovšem vychází z menšího počtu zdrojů. Některé z nich vytváří velmi agresivní vymyšlené zprávy, kterými zaplavují veřejný prostor. Jednoho z těchto lidí vyzpovídal v loňském roce server Aktuálně.cz.

„Moje zprávy poznáte podle slovníku. Když tam najdete napsáno havloidní fašistická a zločinná americko-židovská kriminální finanční oligarchie a tak dále, tak je to moje,“ řekl loni v březnu pro Aktuálně Josef Rak, který šířil například vymyšlenou zprávu, že se v Česku chystá nový Majdan.

Ekosystém českých řetězových mailů. V kruhu je označena Světla Tomcová. Zdroj: Elfové

Před evropskými volbami se v ekosystému řetězových mailů výrazně zvýšil počet zpráv, které útočí na Evropskou unii, její představitele i na pozici Česka v ní. Oproti celému loňskému roku se za první čtyři měsíce letoška počet takových zpráv, který zaplavuje maily českých voličů, fakticky zdvojnásobil.

Mezi takové zprávy patří například informace o tom, že Brusel může za snižující se stavy hospodářských zvířat v Česku, což v kampani popisuje hnutí SPD. Další maily útočí na různé lídry v čele s kancléřkou Merkelovou nebo popisují domnělou cenzuru ze strany Evropské unie.

Nejde zdaleka jen o politiku. Častým tématem jsou například tradiční hodnoty. V jednom z mailů, které kolují internetem, se například dočteme, že hned šest českých tradic je v ohrožení, protože jim hrozí zákaz. Často se v mailech tyto hrozby spojují s migrací a islámem.

Řada mailů pak cílí přímo na seniory, popisují spory mezi mladšími a staršími generacemi, nevhodné chování mladých lidí a podobně. „Je mi 68+ a jsem unaven,“ píše se v jednom z mailů. Zpráva popisuje příběh muže, který celý život poctivě pracoval a nyní je smutný z toho, že neuvidí, kam bude vyvíjet svět. Zpráva je pak protkána zmínkami, které zpochybňují globální oteplování, útočí na islám i na celé směřování společnosti.

Některé z těchto zpráv přeposílala i paní Tomcová.

Teplá voda proti infarktu

Že jsou starší generace cílovou skupinou řetězových mailů, dokládá studie Starci na netu, kterou ve spolupráci s portálem Seznam zpracovala Univerzita Palackého v Olomouci. „Senioři jsou aktivními šiřiteli e-mailového spamu – platí pravidlo, že s přibývajícím věkem uživatelé šíří spam podstatně více než uživatelé mladší. Spam zahrnuje jak pravdivé zprávy, tak i hoaxy, dezinformace, nepravdivé informace, fake news apod.,“ píše studie.

„E-maily, které varují před nebezpečím (např. migrace, islám), rozšiřuje 35 % osob ve věku 55–64 let a 47 % osob starších 65 let – to je čtyřikrát více než u osob mladších (35 let věku). Pravdivé i nepravdivé zprávy o politickém dění pak šíří senioři šestkrát častěji než osoby mladší,“ doplňují výzkumníci z Olomouce.

Podle experta na internetovou bezpečnost Kamila Kopeckého existuje mnoho typů zpráv, které se dají zařadit mezi řetězové maily. Jde třeba o „zaručené informace“, které mají šířit paniku a donutit adresáty k iracionální reakci.

„Jde například o vymyšlené zprávy o AIDS z kontaminovaných potravin, infikované jehly v sedadlech, nebezpeční paraziti, nebezpečné viry, chystaný útok na obchodní centra v ČR,“ vypočítává Kopecký. Další typy hoaxů obsahují nebezpečné návody nebo rady, například využívání teplé vody u infarktu nebo hlíny na bodnutí vosou.

Kromě toho, že mohou rozesílatelé řetězových zpráv šířit nepravdivé informace, nese s sebou jejich aktivita i další rizika, která si častokrát ani nemusí uvědomovat. „Přeposíláním řetězových mailů o sobě prozrazujeme osobní údaje, minimálně svou aktivní e-mailovou adresu, ale také adresy těch, kteří nám e-mail poslali,“ popisuje Kopecký. Za další možné dopady celého fenoménu považuje například růst agrese a nenávisti vůči konkrétním skupinám obyvatel nebo také nebezpečné rady ohledně zdraví nebo osobních financí.

„Vliv řetězových e-mailů na konkrétní cílové skupiny příjemců postupem času narůstá a v současnosti řetězové zprávy dokážou ovlivnit například volby, stejně tak dokážou vyvolat vlnu nenávisti zaměřenou na konkrétní osobu,“ uzavírá pro Deník N Kopecký. Některé dezinformační servery, jako třeba Aeronet, nabízejí kromě klasických možností sdílení textů i možnost odeslání zprávy mailem. Velmi tak zjednodušují šíření vymyšlených informací.

Líbí se vám článek Deníku N? Pokud nechcete přijít o ty další, objednejte si do mailu některý z našich přehledů, které pravidelně posíláme. Vybrat si můžete na této stránce.

Dezinformace

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější