Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

ANO napodobuje polskou PiS. Kvůli Babišovi ale bude složité najít širší podporu, míní politolog

Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N
Foto: Tomáš Hrivňák, Denník N

Andrej Babiš nechce být tolik vidět, tvářemi ANO mají být Alena Schillerová a Karel Havlíček. Kromě toho chce hnutí přesvědčit voliče SPD a ČSSD, že jako jediné bude hájit jejich zájmy. Ohlášené personální i programové posuny v Babišově hnutí připomínají podle politologa Právo a spravedlnost. Pro ANO však bude podle něj úspěch polské vládní strany složité napodobit, a to z několika důvodů.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Předseda v ústraní, důraz na tradiční hodnoty a sociální jistoty. Změny, které ve středu opoziční hnutí ANO ohlásilo ve vedení a vedle toho zdůraznilo své programové zaměření, připomínají polskou vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS).

Ta ovládá tamní politickou scénu od roku 2015 a její zisk v posledních parlamentních volbách přesáhl čtyřicet procent hlasů. Dlouholetým předsedou a zakladatelem PiS je Jaroslaw Kaczynski, který však v posledních dvou obdobích nebyl kandidátem na post premiéra a lídrem strany není ani v letošních volbách do polského Sejmu.

K podobnému nastavení nyní zřejmě míří také hnutí ANO. „Předsednictvo se usneslo, že hlavní tváře hnutí budou Alena Schillerová a stínovou vládu bude řídit Karel Havlíček. Já zůstanu na pozici předsedy hnutí a ve Sněmovně jako poslanec,“ vysvětlil Andrej Babiš s tím, že chce jezdit za lidmi do regionů a svoje mediální a společenské výstupy omezí.

Babiš není ukázněný, míní politolog

Politolog Lukáš Jelínek se domnívá, že inspirace polskou vládní stranou je jasná, pro Babišovo hnutí však bude problematické systém PiS napodobit.

„Andrej Babiš neumí být upozaděným Jaroslawem Kaczynským. Není ukázněný, disciplinovaný politik. Když mu budou média v patách při jeho cestách po republice za voliči, budou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Andrej Babiš

Volby prezidenta ČR

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější