Vývoj bojů (348. den): Končíme s písmenkama, lejeme kulky. Ruský vojenský průmysl je na tom lépe, než bychom chtěli, tvrdí expert

- Rusové zřejmě navýšili výrobu zbraní, otázkou je o kolik. Ztráty však nahrazovat nemohou.
- Průmyslová výroba v Rusku v loňském roce neklesla.
- Státní příjmy však klesají, zejména kvůli ropným sankcím.
- Bachmutu hrozí obklíčení; nedivme se, pokud se z něj Ukrajinci stáhnou.
- Jaké další možnosti dává Rusům pád tohoto města.
- Odhady počtu ruských vojáků na Ukrajině.
- Na videích dne pomalu couvají a vybuchují ruské tanky.
Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí z pondělí 6. února. Situace na některých místech už může být jiná.
Ve vývoji bojů se každý den snažíme popsat, jak se ruským a ukrajinským jednotkám daří na frontě. Pro výsledek války však bude důležité i to, co se děje hluboko v zázemí. Přesněji řečeno v ruských továrnách, kde se vyrábějí zbraně, které Rusové na frontě potřebují.
„Krátké války se vyhrávají na frontě a dlouhé v továrnách,“ napsal na Twitteru český vojenský expert Jan Ludvík. Tento odborník z Univerzity Karlovy se ve svých veřejných vystoupeních často snaží vyvažovat někdy možná až příliš optimistický pohled, který je slyšet v Česku a na Slovensku.
Do jaké míry se ruská ekonomika dokázala přizpůsobit válce? Ve slavné pohádce Tři veteráni král Pikola říká: „Končíme s písmenkama, lejeme kulky.“ Něco podobného se do jisté míry děje od podzimu i v Rusku. Otázkou je, nakolik ruský průmysl rozjel válečnou výrobu.
Kolik zbraní Rusko v současné době vyrábí a kolik z toho stačí na pokrytí jejich poptávky na frontě? Upřímnou odpovědí je, že