Částečný součet: Kometa z Oortova mračna a zapomenutý matematik z Jenšovic u Vysokého Mýta

Co se do mých jiných článků v Deníku N nevejde, to najdete každý týden tady. Dnešní Částečný součet připomíná zapomenutého českého matematika, faráře Václava Šimerku, a popisuje dráhu komety, která je teď s trochou snahy k vidění – poprvé od časů neandertálců.
Podíváme se také na hledání radioaktivní kapsle v australské poušti, na limity rychlosti na rakouských a německých dálnicích a na dekolonizaci matematiky. Napřed ale obvyklé maličkosti.
Stručně o věcech, o nichž stačí stručně
- Ne, astrolog (ani nikdo jiný) nedovede předpovědět zemětřesení. Vysvětluje náš občasný spolupracovník Petr Brož. (Brzy k tématu napíšeme více.)
- Analogové šachy. Figurky nemusí stát na konkrétním políčku, ale kdekoli na šachovnici. Nutné vidět. Jde mi z toho hlava kolem. (Možná by to mohlo fungovat jako levná náhražka alkoholu. Když se na tu šachovnici dívám, připadám si opilý.)
- Kdy začal antropocén? Co je jeho prvním materiálním důkazem? Izotopy plutonia po zkouškách vodíkových bomb? Umělá hnojiva? Kosti průmyslově chovaných kuřat? Nebo něco jiného?
- Atypická pěkná fotka helikoptéry Ingenuity zaparkované na písečné duně. (Musíte se ale dívat hodně pozorně, abyste ji uviděli.)
- Nejintenzivnější hořkou chuť na světě má látka s komerčním názvem Bitrex, správně chemicky denatonium-benzoát. Přidává se do čisticích prostředků, nemrznoucích směsí a mnoha jiných jedovatých chemikálií každodenní potřeby. Zaručuje, že když se jich někdo omylem napije, rozhodně nedokáže pozřít větší množství.
- Jak psali číslice cisterciáci ve 13. století. Skvěle úsporné, zoufale nečitelné.
- Jak počítat z hlavy třetí odmocniny větších čísel. (Bohužel jen ty, které vycházejí přesně. S třetí odmocninou řekněme z 20 000 vám tento trik nepomůže.)
- „Co je opakem diverzity? Univerzita.“ (Peter Thiel v přednášce v Oxfordu.)
- Kolik peněz má smysl investovat do základního výzkumu? Úvaha na příkladu amerického zařízení pro detekci neutrin, jehož přínos je nejasný, cena rozhodně vyšší než miliarda dolarů. Má je společnost vynaložit?
- Nekonečný seriál na motivy známého Seinfelda, kompletně generovaný umělou inteligencí. Prý jsou tisíce lidí, kteří se od něj nedokážou odtrhnout. (Mně to nepůsobilo sebemenší potíže.)
Stručně o věcech, které by si zasloužily víc
V Austrálii hledali a posléze našli drobný radioaktivní zářič, část důlního senzoru, který se ztratil při