V Anglii a Walesu ubývá křesťanů, na ostrovech začínají řešit, co dál s politickou mocí biskupů

Analýza Karla Pučelíka: Anglikánská církev má v Británii silnou pozici, její biskupové mají i nemalý politický vliv. Od posledního sčítání lidu je ale jasné, že anglikáni už netvoří mezi obyvateli většinu. Začíná se mluvit o tom, že pozice státní církve je nadále neudržitelná.
Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
V závěru minulého roku vyvolalo ve Spojeném království rozruch sčítání lidu. Jednou ze zajímavých informací je, že v době sběru dat v roce 2021 se ke křesťanské víře přihlásilo „jen“ 46,2 procenta obyvatel Anglie a Walesu. To je téměř o šest milionů méně lidí než v předchozím sčítání v roce 2011. Mírně posílili muslimové, kterých je však výrazně méně než deset procent, i hinduisté a sikhové, jichž je ještě méně. Výrazně narostl počet ateistů blížící se skoro ke čtyřiceti procentům.
Průzkum také ukázal, že Británie je multikulturní společností – dokonce se objevila dvě města, Leicester a hlavně po Londýnu druhý největší Birmingham, kde menšiny tvoří většinu občanů.
Pokles počtu věřících lidí by sám o sobě nemusel představovat nic převratného. Méně občanů, kteří se hlásí ke křesťanství, je v Evropě trendem a ani u nás počty křesťanů neposilují. V Británii je ale situace jiná, protože