Navštivte dům sester Válových. Jaký byl jejich život v izolaci uprostřed rudého Kladna?

Prosincové výročí sto let od narození sester Jitky a Květy Válových připomíná momentálně hned několik výstav. Krom Kutné Hory a kladenského zámku lze za dílem pozoruhodné sesterské dvojice vyrazit i do jejich rodného domu.
Život sester Válových byl pevným a také komplikovaným poutem spjat právě s městem Kladnem – a hlavně s jedním domem, ve kterém sestry strávily celý život. Tento dům je dnes i veřejně přístupným nositelem důležitého příběhu, který se odehrával nenápadně a v ústraní. A jeho objevování rozhodně není u konce.
Život s vlčáky
Sestry Válovy žily celý život v domě v Bendlově ulici č. p. 6. a industriální charakter Kladna měl výrazný vliv na jejich život a tvorbu.
Obě sestry byly během posledních dvou let druhé světové války totálně nasazeny v kladenských ocelárnách Poldi, kde se jim přes ubíjející dřinu dařilo denně kreslit portréty dělníků při práci. Po válce vystudovaly „Válovky“ společně na UMPRUM v ateliéru Emila Fily.
V roce 1954 byla založena umělecká skupina Trasa, které byly sestry Válovy spolu například s Olbramem Zoubkem a Evou Kmentovou součástí.
Jedním z mála míst, kde Trasa vystavovala, byla pro svou neviditelnost Galerie 55, která se nacházela ve foyer kladenského kulturního domu a po vernisážích se celá skupina přesouvala do domu k sestrám Válovým.

Ostrov svobody, jak bývá občas dům označován, je zdánlivě idylickým označením, ale život v izolaci je něco, v čem je schopen žít málokdo. Sestry v domě žily se svými vlčáky a se svou