Deník N

Notes: Dálnice a dál nic, patálie ministra Tomana s tatínkem a krása bez závoje

Držák na noviny © Libor Stejskal. Foto: Deník N
Držák na noviny © Libor Stejskal. Foto: Deník N

Úterní podvečer má/měl (podle toho, kdy notes čtete) v redakci tak trochu slavnostní nádech. Před pár dny, tedy necelý půlrok po vzniku webového portálu Deník N, si nás předplatil desetitisící čtenář. To je násobně více, než jsme se odvážili při rozjezdu tohoto projektu doufat. Máme z toho takovou radost, že si dnes dáme pořádně do… připijeme mezi sebou, jakož i s našimi spolupracovníky a členy redakční rady. Víme ale, že je to především díky vám, kdo nás čtete, a velmi si toho vážíme. Už to tu v posledních dnech leckde zaznělo, ale rád to zopakuji: Děkujeme.

Z úterních událostí, zjištění a komentářů vybíral Libor Stejskal

Blíží se volby do Evropského parlamentu a úměrně tomu přibývá i množství řetězových mailů, které mají zejména starší a méně vzdělané voliče přesvědčit o tom, že spojená Evropa je ztělesněné zlo. Kolegové Jan Tvrdoň a Prokop Vodrážka se jimi probrali a ty „nejpovedenější“ konfrontovali s realitou. Asi je zbytečné říkat, že se s ní na hony míjejí, ale čtení je to skutečně zajímavé.

Na exprezidenta Václava Klause si „posvítil“ slovenský sociolog žijící v Česku Fedor Gál. Nejde ani tak o to, že s ním má nepříliš dobré osobní zkušenosti ještě z dob těsně po listopadu 1989, ale upozorňuje, že Klaus a jeho institut kolem sebe šíří nebezpečný virus, který bychom neměli podceňovat. Dává návod, jak se bránit, aby nás neskolil.

Případem napadených romských dětí z Lipníku se zabývá kriminálka. Útočník podle svědků navíc zaútočil na úplně jiné děti než ty, s nimiž se původně dostal do sporu. „Prostě přišel a začal mlátit každé romské dítě, které mu přišlo pod ruku,“ popsala serveru Romea.cz jedna z nich. Více o tom ví Eva Mošpanová.

Bývalý český velvyslanec Karel Kovanda byl vůbec prvním diplomatem, který masakry ve Rwandě před pětadvaceti lety neváhal na půdě OSN označit za genocidu. Česká delegace tehdy navrhla usnesení ke rwandské krizi, které ale pro nesouhlas velmocí Rada bezpečnosti neschválila. „Byl to jeden z příkladů, kdy Česká republika přišla s něčím naprosto originálním,“ tvrdí Kovanda. Jednání sabotovala Francie, Britové se drželi její linie, Rusko a Čína daly od Rwandy ruce pryč, zpátky se drželi i Američané, kteří měli nedlouho po fiasku v Somálsku, popsal Deníku N tehdejší situaci diplomat.

„Tak se svlékněte úplně do naha, pohodlně se uvelebte tady na pohovku, za chvíli začnou chodit lidi.“ Na pražském Václavském náměstí otevřel slovenský podnikatel galerii, v níž se může stát uměleckým

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější