Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mohl Hrad převést žádost o abolici do stupně tajné? Piráti chtějí, aby to prověřil Národní bezpečnostní úřad

Prezident Miloš Zeman chtěl od premiéra spolupodpis abolice. Hrad tyto dokumenty převedl do stupně tajné. Foto: ČTK
Prezident Miloš Zeman chtěl od premiéra spolupodpis abolice. Hrad tyto dokumenty převedl do stupně tajné. Foto: ČTK

Piráti podali podnět Národnímu bezpečnostnímu úřadu kvůli tomu, že Hrad převedl do stupně tajné dokumenty, kterými žádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis abolice u dvou případů týkajících se Hradu. Informace totiž podle Pirátů má být vedena buď v nejnižším stupni vyhrazené, nebo ve druhém nejnižším důvěrné. Po bezpečnostním úřadu také chtějí, aby zjistil, zda s tajnou zprávou na Hradě nepřišel do styku někdo bez příslušné bezpečnostní prověrky.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Žádosti o spolupodpis abolice, se kterými se obrátil prezident Miloš Zeman na premiéra Petra Fialu, ležely na Hradě v tajné spisovně evidované pod spisovými značkami T 15 2022/OST-OLT a T 16 2022/OST-OLT. Kancelář prezidenta republiky totiž dokumenty převedla do režimu tajné, jak upozornily Seznam Zprávy.

Otázkou však je, jestli Hrad mohl tyto spisy klasifikovat v takto vysokém stupni utajení. „Informaci, která má být podle své povahy utajena v rozmezí od nejnižšího vyhrazeného režimu po bezprostředně přísnější důvěrný, nemůže

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Miloš Zeman

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější