Dodavatelé energií už zase chtějí nové zákazníky. Kdy se vám vyplatí změna

Tržní ceny energií klesají a do nabídek pro koncové zákazníky se vrací konkurence. O výhodnosti nové nabídky často rozhodují smluvní podmínky a pravidla stanovená zákonem, obojí se vyplatí si prostudovat. Vysvětlujeme specifika jednotlivých možností i to, kam zhruba můžou nyní ceny spadnout.
Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
Energie řadě domácností loni zdražily hned několikanásobně. Letos jim měl ulehčit vládní cenový strop. Nyní se ale zdá, že v řadě případů vůbec nebude potřeba. Dodavatelé se totiž začínají předhánět v jeho „podstřelování“. Vládou stanovený strop u plynu dosahuje částky 2500 korun za megawatthodinu bez DPH, u elektřiny to je 5000 korun bez daně.
V půlce ledna cenový souboj rozpoutala společnost E.ON, která u elektřiny a plynu nabídla oproti stropu slevu kolem 200 až 250 korun za MWh. Při běžné spotřebě proudu kolem tří megawatthodin tak domácnost ročně ušetří kolem 750 korun. U plynu, jímž daná domácnost topí, dosahuje roční úspora při spotřebě kolem 15 MWh necelé tři tisícovky.
Nabídka má ale háček