Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusové po 80 letech oživili Stalingrad. Vzpomínkou na půl milionu padlých i Stalinovou bustou

Stalingrad – vlast vítězství a Stalingrad opět jako název města při vjezdu do Volgogradu. Takto válčící Rusko slaví 80. výročí vítězství ve stalingradské bitvě v roce 1943. Foto: Vladimir Alexandrov, Anadolu/Abacapress/ČTK/ Profimedia
Stalingrad – vlast vítězství a Stalingrad opět jako název města při vjezdu do Volgogradu. Takto válčící Rusko slaví 80. výročí vítězství ve stalingradské bitvě v roce 1943. Foto: Vladimir Alexandrov, Anadolu/Abacapress/ČTK/ Profimedia

Ve Volgogradu, dočasně přejmenovaném zpět na Stalingrad, nemusejí pracovníci rozpočtových organizací dnes do práce. Přijel prezident Vladimir Putin. Kladl věnce a minutu mlčel. Oslavy 80. výročí vítězství v jedné z nejkrvavějších bitev v lidské historii si ale užíval sám. Do davu ani na vojenskou přehlídku ho z bezpečnostních důvodů nepustili.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na ukrajinské frontě bojuje zvláštní oddíl. Nevyznačuje se žádnou mimořádnou efektivitou zabíjení ani produktivitou střelby, ale názvem. Jmenuje se Stalingrad.

Jméno ruského města ležícího na majestátné řece Volze je pro Rusy symbolem jejich těžce vykoupeného vítězství ve Velké vlastenecké válce (období 1941–1945, poté, co svého dosavadního spojence SSSR napadlo hitlerovské Německo). Rudá armáda dokázala město ubránit cenou půl milionu životů svých vojáků. A zvrátit tak do značné míry průběh války na východě Evropy.

Tehdy ale skutečně bránila své území a 478 741 padlých sovětských vojáků má svůj punc opravdovosti a opodstatnění. Současný ruský režim historickou paměť národa využívá i k ospravedlnění dnešních vysokých ztrát na lidských životech v agresivní válce proti Ukrajině – stejnou nezbytností „bránit vlast“ jako tehdy u Stalingradu.

Sovětští vojáci v roce 1943 útočí na dům, ze kterého zbyly už jen obvodové zdi. Zdroj: Wikimedia Commons by RIA Novosti

Současní ruští vojevůdci i prezident Putin se snaží využít různých legend (zčásti pravdivých, zčásti vyrobených propagandou) provázejících bitvu o Stalingrad a s jejich pomocí mobilizovat veřejnost k větší odhodlanosti obětovat se ve jménu „obrany země“ před evropským a ukrajinským fašismem, dekadentním způsobem života a zvrácenými hodnotami (jak válku proti Ukrajině prezentují).

Proto mají teď ve světle války o Ukrajinu oslavy 80. výročí kapitulace Němců dobývajících město nový význam. Do Volgogradu, dočasně přejmenovaném na Stalingrad, dokonce dnes přijíždí ruský prezident Vladimir Putin.

Nové cedule, nová motivace, nové busty

Ještě před jeho příjezdem bylo město vyzdobeno dobovými plakáty, na kterých namísto Stalina byl Putin. Především bylo ale „vyčištěno“ – do centra nesmějí nákladní auta, potulní psi byli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Historie

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější